W ostatnich tygodniach organy podatkowe, po kilku latach sporów, zaczęły zmieniać pogląd na sprawę ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości składającej się z budynku i gruntu. Pojawiają się pierwsze interpretacje, w których fiskus przyznaje, że zwolnienie z PIT dotyczy nie tylko domu czy mieszkania, ale także związanej z nimi działki.
Przyczyną tego przełomu jest korzystna dla podatników uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 kwietnia 2012 r. (sygn. II FPS 3/11). Sąd uznał, że grunt i stojący na nim budynek stanowią całość i nie mogą być odrębnie sprzedane. A to oznacza, że ulga nie może być stosowana tylko do jednej części tej nieruchomości.
Po zapoznaniu się z uchwałą dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienił własną interpretację. W piśmie z 1 czerwca (IPTPB2/415-762/11-3/12-S/AK) przyznał rację podatnikowi, że sprzedając nabyty w 2008 r. lokal z udziałem w gruncie, w którym był zameldowany przez ponad rok, nie zapłaci w ogóle podatku.
W interpretacji z 13 czerwca dyrektor IS w Łodzi stwierdził z kolei (IPTPB2/415-164/11-4/12-S/ASZ), że ulga meldunkowa obejmuje przychody uzyskane nie tylko ze sprzedaży domu jednorodzinnego, ale także działki, na której ów dom został postawiony.
Organy podatkowe nie są niestety jednomyślne. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie powtórzył w interpretacji z 22 maja IPPB4/415-178/12-2/JK2) wykorzystywany od dawna argument, iż przepisy pozwalają zwolnić z daniny tylko budynek. Sprzedający musi więc z ogólnej ceny za nieruchomość wyodrębnić wartość ziemi i zapłacić od niej podatek.