Taki wyrok zapadł 14 listopada 2012 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Opolu z (sygnatura akt I SA/Op 304/12)
w odpowiedzi na skargę podatniczki na decyzję Ministra Finansów.
Pani W. M. w kwietnia 2008 r. odziedziczyła po jednym z krewnych roszczenia do części warszawskiej nieruchomości skomunalizowanej w latach 40. na podstawie dekretu z 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. St. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279; dalej dekret Bieruta). Były to roszczenia do uzyskania prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz do odzyskania prawa własności budynku posadowionego na tym gruncie jeszcze przed wojną. W związku z nabyciem roszczeń pani W. M. zapłaciła podatek spadkowy.
Fiskus: liczy się data nabycia spadku
W grudniu 2008 r. podatniczka odzyskała udział w prawie własności budynku na mocy decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w 2009 r. Prezydent Miasta Warszawy ustanowił prawo użytkowania wieczystego gruntu. Budynek był jednak w fatalnym stanie technicznym, a pani W. M. nie miała pieniędzy na kosztowny remont. Postanowiła więc sprzedać swoje udziały. Akt notarialny sprzedaży został sporządzony w czerwcu 2011 r.
Sprzedaż udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ale pani W.M. uznała, że ta zasada nie ma w jej przypadku zastosowania, gdyż w istocie nie nabyła praw do nieruchomości, lecz zostały jej one przywrócone jako następcy prawnemu pierwotnych właścicieli i użytkowników wieczystych. Takie stanowisko przedstawiła we wniosku do Ministra Finansów o udzielenie interpretacji podatkowej, a na poparcie przytoczyła wyrok Sądu Najwyższego z 7 maja 2002 r. (sygn. III RN 18/02), w którym stwierdzono między innymi, że wydanie na podstawie art. 7 ust. 1 dekretu Bieruta decyzji ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego gruntu na rzecz byłego właściciela lub jego następców prawnych, nie może być traktowane jako nabycie prawa w rozumieniu ustawy o PIT.