Faktyczne sprawowanie opieki nad dziećmi nie wystarczy, by odliczyć ulgę prorodzinną. Konieczne jest dopełnienie formalności przed sądem. Skarbówka przypomniała zasady odliczenia ulgi na dzieci.
Czytaj także: Który rodzic po rozstaniu ma ulgę na dziecko
Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się emerytka, która w czerwcu 2018 r. zabrała kilkuletnie wnuki od ich rodziców, alkoholików. Od tego czasu sama opiekuje się dziećmi, które mieszkają z nią na stałe. Podatniczka od razu wystąpiła o przyznanie jej formalnie prawa do opieki. Sąd rodzinny rozpatrzył jej wniosek w listopadzie i przyznał jej opiekę tymczasową do stycznia 2019 r. W styczniu odbyła się druga rozprawa, na której sąd przyznał wnioskodawczyni opiekę na stałe. Wyrok uprawomocnił się 29 stycznia 2019 r. Wnioskodawczyni jest opiekunem prawnym dla swoich wnuków i pełni funkcję rodziny zastępczej bezterminowo. Ich rodzice zostali pozbawieni praw rodzicielskich, nie kontaktują się z dziećmi i nie interesują się nimi.
Podatniczka zapytała, czy może teraz skorzystać z ulgi za okres od lipca do końca 2018 r., składając korektę zeznania PIT za 2018 r. Jej zdaniem, ma takie prawo, ponieważ przez połowę ubiegłego roku sprawowała nad wnukami faktyczną opiekę.
Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy o PIT, prawo do preferencji mają osoby, które w roku podatkowym: