PIT: czy babci przysługuje ulga na dziecko za opiekę nad wnukami

Babcia zajmująca się na co dzień wnukami nie skorzysta z ulgi na dzieci, dopóki nie uprawomocni się orzeczenie sądu.

Publikacja: 05.06.2019 06:36

PIT: czy babci przysługuje ulga na dziecko za opiekę nad wnukami

Foto: Adobe Stock

Faktyczne sprawowanie opieki nad dziećmi nie wystarczy, by odliczyć ulgę prorodzinną. Konieczne jest dopełnienie formalności przed sądem. Skarbówka przypomniała zasady odliczenia ulgi na dzieci.

Czytaj także: Który rodzic po rozstaniu ma ulgę na dziecko

Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się emerytka, która w czerwcu 2018 r. zabrała kilkuletnie wnuki od ich rodziców, alkoholików. Od tego czasu sama opiekuje się dziećmi, które mieszkają z nią na stałe. Podatniczka od razu wystąpiła o przyznanie jej formalnie prawa do opieki. Sąd rodzinny rozpatrzył jej wniosek w listopadzie i przyznał jej opiekę tymczasową do stycznia 2019 r. W styczniu odbyła się druga rozprawa, na której sąd przyznał wnioskodawczyni opiekę na stałe. Wyrok uprawomocnił się 29 stycznia 2019 r. Wnioskodawczyni jest opiekunem prawnym dla swoich wnuków i pełni funkcję rodziny zastępczej bezterminowo. Ich rodzice zostali pozbawieni praw rodzicielskich, nie kontaktują się z dziećmi i nie interesują się nimi.

Podatniczka zapytała, czy może teraz skorzystać z ulgi za okres od lipca do końca 2018 r., składając korektę zeznania PIT za 2018 r. Jej zdaniem, ma takie prawo, ponieważ przez połowę ubiegłego roku sprawowała nad wnukami faktyczną opiekę.

Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy o PIT, prawo do preferencji mają osoby, które w roku podatkowym:

– wykonywały władzę rodzicielską;

– pełniły funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nimi zamieszkiwało;

– sprawowały opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Kwestie dotyczące rodziny zastępczej oraz opieki prawnej reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Opiekuna prawnego ustanawia się w związku z całkowitym pozbawieniem rodziców władzy rodzicielskiej. Dziecko zostaje zaś umieszczone w rodzinie zastępczej, gdy rodzice nie zapewniają mu właściwej opieki.

Dyrektor KIS zaznaczył, że status opiekuna prawnego pełniącego funkcję rodziny zastępczej nabywa się dopiero poprzez prawomocne orzeczenie o przyznaniu funkcji rodziny zastępczej na stałe. Uzyskanie nieprawomocnego orzeczenia o przyznaniu opieki tymczasowej nie pozwala na uznanie danej osoby za opiekuna prawnego pełniącego funkcję rodziny zastępczej, a więc przysposobienia pełnego wnuków.

– Nie wystarczy faktyczne sprawowanie opieki nad dziećmi (wnukami). Musi być spełniony wymóg formalnoprawny ustanowienia rodziny zastępczej przez sąd – napisał dyrektor KIS.

Na tej podstawie uznał, że wnioskodawczyni nie przysługuje prawo do ulgi prorodzinnej na wnuki za okres od lipca do końca 2018 r., bowiem w tym okresie nie posiadała prawomocnego orzeczenia sądu o przyznaniu jej statusu opiekuna prawnego i pełnienia funkcji rodziny zastępczej nad wnukami. Orzeczenie uprawomocniło się dopiero 29 stycznia 2019 r. i to od tej daty wnioskodawczyni przysługuje prawo do odliczenia. Babcia może więc skorzystać z ulgi w PIT za 2019 r.

Nr interpretacji: 0113-KDIPT3.4011.190. 2019.2.SK

Faktyczne sprawowanie opieki nad dziećmi nie wystarczy, by odliczyć ulgę prorodzinną. Konieczne jest dopełnienie formalności przed sądem. Skarbówka przypomniała zasady odliczenia ulgi na dzieci.

Czytaj także: Który rodzic po rozstaniu ma ulgę na dziecko

Pozostało 92% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Prawo w Polsce
Sąd ukarał Klaudię El Dursi za szalony rajd po autostradzie A2
Nieruchomości
Sąsiad buduje ogrodzenie i chce zwrotu połowy kosztów? Przepisy są jasne