75 proc. podatek – tyle grozi za ukrywanie dochodów przed skarbówką. Wygląda na to, że wiele osób go odzyska. Muszą się jednak spieszyć.
W Dzienniku Ustaw ukazała się już bowiem sentencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym zakwestionował przepisy o wymiarze podatku z tzw. nieujawnionych źródeł przychodów. Od tego momentu biegnie miesięczny termin na składanie wniosków o wznowienie postępowania podatkowego. Z pierwszych orzeczeń sądów administracyjnych wynika, że są spore szanse na pozytywne zakończenie sporu z fiskusem.
Korzystne orzecznictwo
Trybunał (wyrok z 18 lipca 2013 r., sygn. SK 18/09) podważył zgodność z konstytucją większości przepisów regulujących zasady opodatkowania dochodów z tzw. nieujawnionych źródeł przychodów w latach 1998–2006.
– Jeśli spór za ten okres zakończył się już ostateczną decyzją, podatnik może (a nawet powinien) złożyć do 27 września wniosek o wznowienie postępowania – mówi doradca podatkowy Mariusz Gumola. – Identyczne uprawnienie przysługuje osobom, których sprawa jest jeszcze na etapie postępowania sądowego bądź też zakończyła się już prawomocnym wyrokiem.
Co zrobi fiskus po otrzymaniu takiego wniosku? Powinien uchylić decyzję wymiarową i umorzyć postępowanie – tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku (sygn. I SA/Bk 372/12). Także zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 2295/11, opisywaliśmy ten wyrok w „Rz" z 14 sierpnia) niekonstytucyjność art. 20 ust. 3 ustawy o PIT oznacza, że nie ma możliwości orzekania w sprawie opodatkowania dochodów z nieujawnionych źródeł za lata 1998–2006.