Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za sprzeczne z konstytucją przepisy o nieujawnionych źródłach przychodu, uniemożliwiło skuteczne ściganie podatników, którzy w oczach skarbówki posiadali zbyt wiele, biorąc pod uwagę ich zarobki.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w piątkowym wyroku stwierdził, że choć wyrok TK dotyczy lat 1998–2006, jego tezy trzeba zastosować także do wymiaru podatku za 1997 r.
Treść się nie zmieniła
– W warstwie normatywnej przepis obowiązujący w 1997 r. jest identyczny z tym, który obowiązywał później i który został uznany przez TK za sprzeczny z konstytucją – wyjaśnił sąd. Różnice, redakcyjne w tym przypadku, nie wpływają na treść regulacji.
Przypomnijmy, że 18 lipca TK uznał za sprzeczne z konstytucyjną ochroną własności i zasadą państwa prawa regulacje ustawy o PIT, opisujące sposób ustalania wysokości dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach.
– W rzeczywistości omawiane przepisy prawne tworzą jedynie szkielet instytucji, gdyż jej treść została ukształtowana dopiero w praktyce – uzasadnił TK. Skarga konstytucyjna dotyczyła jedynie lat 1998–2006. Do tego okresu ogranicza się też wyrok.