Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy rozstrzygnął w interpretacji, jakie wydatki związane z najmem prywatnym, rozliczanym według skali podatkowej, podlegają odliczeniu. Pytała o to kobieta, która zaciągnęła kredyt na zakup lokalu w innym mieście. Od października do czerwca chce wynajmować go studentom na podstawie umowy najmu, a od lipca do września turystom na doby, bez umowy.
Zgodnie z interpretacją odsetki od kredytu, które kobieta będzie spłacać od momentu wynajęcia mieszkania, należy zaliczyć do kosztów bezpośrednio. Te zapłacone wcześniej, przed udostępnieniem mieszkania lokatorom, zwiększają wartość początkową lokalu i mogą być odliczone poprzez odpisy amortyzacyjne.
Do wydatków zwiększających wartość początkową należą też ubezpieczenie na życie (które było warunkiem uruchomienia kredytu) oraz ubezpieczenie mieszkania od ognia i zdarzeń losowych.
Kobieta może odliczyć też inne wydatki: czynsz, opłaty za media (energię, gaz, gospodarowanie odpadami komunalnymi, internet), przeglądy okresowe instalacji (w tym wymianę wodomierzy, oplombowanie liczników), podatek od nieruchomości i amortyzację lokalu. Ta część opłat nie zwiększa wartości początkowej mieszkania.
Może też odliczyć związane z najmem wydatki na dojazd do nieruchomości. Przykładem jest przejazd w celu przekazania i odbioru kluczy turystom, prezentacji mieszkania, załatwienia spraw administracyjnych lub napraw.