Sprzedaż nieruchomości odzyskanych bez PIT

Fiskus nie ma prawa żądać PIT od sprzedaży nieruchomości odzyskanej po latach.

Publikacja: 04.11.2014 07:57

Sprzedaż nieruchomości odzyskanych bez PIT

Foto: 123RF

Spór w sprawie dotyczył sprzedaży nieruchomości, z której przed laty wywłaszczono właściciela.

We wniosku o interpretację mężczyzna wyjaśnił, że w 2011 r. starosta orzekł o zwrocie na jego rzecz nieruchomości. Działka została wywłaszczona w 1976 r. Właścicielka, której odebrano grunt, zmarła kilka lat przed wydaniem decyzji o zwrocie. Odzyskał go wnioskodawca – jej spadkobierca. Krótko po tym postanowił go sprzedać. W związku z tym zapytał, czy musi rozliczyć się z fiskusem. Sam uważał, że nie, bo decyzja o zwrocie przywraca tylko stosunki własnościowe sprzed wywłaszczenia.

Urzędnicy nie podzielili tego poglądu. Uznali, że nieruchomość została nabyta przez wnioskodawcę w drodze spadku w 2007 r. Skoro do jej zbycia doszło w 2011 r., stało się to przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. A w tej sytuacji fiskusowi należy się podatek.

Sąd pierwszej instancji podzielił to stanowisko. Rację podatnikowi przyznał dopiero Naczelny Sąd Administracyjny. Nie zgodził się, że w sprawie doszło do nabycia nieruchomości w drodze spadku. W tym wypadku samo nabycie przez skarżącego spadku kreowało tylko sytuację, którą można określić jako następstwo prawne pod tytułem ogólnym. Nie można mówić o nabyciu w drodze spadku.

Jak przypomniał sędzia NSA Stefan Babiarz, decyzja o zwrocie pełni funkcję restytucyjną (przywracającą stan własności sprzed wywłaszczenia). Nie stanowi nabycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

W tej sytuacji sąd kasacyjny nie znalazł przeszkód, żeby odwołać się do korzystnej dla podatników wykładni zawartej w uchwale siedmiu sędziów z 17 grudnia 1996 r. (sygn. FPS 7/96). Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 2372/12

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo