Prawo do zwolnienia z PIT daje nie tylko inwestycja w zakup nowej nieruchomości, ale też wydatki na jej wykończenie. Diabeł jednak tkwi w szczegółach.

Z interpretacji podatkowych wynika, że wydatki na cele mieszkaniowe powinny dotyczyć bezpośrednio bryły budynku, np. gresu, parapetów czy drzwi. Nie ma natomiast ulgi na zakup wyposażenia: mebli czy sprzętów AGD, ani na urządzenie przestrzeni wokół domu.

Przypomnijmy, że z ulgi na cele mieszkaniowe mogą skorzystać osoby, które sprzedały nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia (po pięciu latach dochód ze sprzedaży nieruchomości jest w ogóle zwolniony z podatku).

– Jest kłopot, bo przepisy nie definiują pojęcia „cele mieszkaniowe". Ustawa o PIT wymienia jedynie ogólnie: budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku lub lokalu mieszkalnego. Szczegółowych wskazówek należy szukać w interpretacjach podatkowych – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.

Podpowiedzią dla podatników może być m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPB2/4511-1-511/16-4/MKI). Izba odpowiadała mężczyźnie, który chce sprzedać mieszkanie po roku od daty nabycia, a uzyskane pieniądze przeznaczyć na dokończenie budowy domu.

Dyrektor izby zgodził się, że zwolnione z podatku będą wydatki na: farby do malowania ścian, panele podłogowe, płytki ceramiczne, gniazda i wyłączniki elektryczne, materiał na instalację centralnego ogrzewania, wannę i biały montaż w łazienkach, kominek wraz z obudowaniem oraz cement, gips, żwir w części bezpośrednio dotyczącej bryły budynku.

Do zwolnienia z PIT nie uprawnia zaś budowa ogrodzenia, tarasu czy położenie kostki brukowej. Nie są to bowiem elementy włączone w konstrukcyjną bryłę budynku. Podatnik nie skorzysta też z ulgi na zakup mebli, sprzętu AGD ani lamp, gdyż stanowią one wyposażenie domu.

– Należy częściowo zgodzić się z fiskusem, że odliczeniu nie powinny podlegać pewne wydatki na wyposażenie. Inaczej natomiast należy rozpatrywać wydatki na budowę ogrodzenia czy tarasu, które de facto są integralną częścią nieruchomości – uważa Grzegorz Grochowina.

Fiskus nie zgadza się też na odliczenie mebli w trwałej zabudowie, np. garderoby czy szaf wnękowych. Izba Skarbowa w Katowicach wyjaśnia (IBPB-2-2/4511-723/16-1/MMA), powołując się na wyrok NSA (II FSK 639/05), że umeblowanie, nawet w trwałej zabudowie, jest jedynie elementem wyposażenia domu, nie ma zatem charakteru prac budowlanych.

Dobra wiadomość jest taka, że fiskus pozwala skorzystać z ulgi na osuszenie budynku oraz panele solarne. Zgodnie z interpretacją katowickiej izby (2461-IBPB-2-2.4511.1038.2016.2.BF, do wydatków na własne cele mieszkaniowe można zaliczyć prace melioracyjne (drenaż PCV i izolacje przeciwwilgociowe) do odprowadzenia wody wokół budynku, bo służą do osuszenia fundamentu, ścian i chronią przed wilgocią.

Według IS w Bydgoszczy (0461-ITPB2.4511.839.2016. 2.BK) ulga przysługuje też na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej (paneli solarnych), służącej do ogrzewania wody oraz do zasilania innych urządzeń domowych.