Finansowanie farmy wiatrowej poza limitami opartymi o EBITDA

Inwestycja polegająca na budowie elektrowni wiatrowej może zostać uznana za długoterminowy projekt z zakresu infrastruktury publicznej, do którego nie znajdują zastosowania limity w rozpoznawaniu kosztów finansowania dłużnego.

Publikacja: 26.09.2021 14:36

Finansowanie farmy wiatrowej poza limitami opartymi o EBITDA

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 22 czerwca 2021 r. (I SA/Gd 502/21, nieprawomocny).

Wyrok ten zapadł w sprawie dotyczącej wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej złożonego przez polską spółkę celową powołaną do realizacji projektu z zakresu energetyki wiatrowej. Spółka – wnioskodawca realizuje inwestycję polegającą na budowie farmy wiatrowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, która jest finansowana ze środków pochodzących z pożyczek (kredytów) udzielonych spółce zarówno przez podmioty powiązane, jak i niepowiązane. Jedno z pytań zadanych przez spółkę we wniosku dotyczyło tego czy realizacja opisanej inwestycji stanowi długoterminowy projekt z zakresu infrastruktury publicznej, do którego nie znajdują zastosowania ograniczenia w możliwości rozpoznawania kosztów finansowych w oparciu o limity EBITDA, o których mowa w art. 15c ustawy o CIT.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP