Duszna prowincja po amerykańsku

Powieściopisarka Gillian Flynn ma niezwykłe szczęście. W jej książkach sprawne reżyserskie oko szybko rozpoznaje znakomity materiał filmowy. Chociaż autorka ma pomysły i ambicje, aby jej książki były czymś więcej niż literaturą kryminalną, to prowadzona przez nią narracja dużo lepiej sprawdza się jako wciągająca opowieść niż jako literatura piękna. Wyprodukowany przez telewizję HBO serial „Ostre przedmioty" jest tego najlepszym przykładem.

Publikacja: 12.10.2018 15:00

Duszna prowincja po amerykańsku

Foto: materiały prasowe

Międzynarodowy sukces Flynn przyniosła adaptacja jej trzeciej książki pt. „Zaginiona dziewczyna", którą zekranizowała prawdziwa legenda thrillerów psychologicznych – David Fincher. Finansowy sukces filmu przekonał innych twórców do sięgnięcia także po dwie pierwsze powieści autorki. Najpierw Gilles Paquet-Brenner zekranizował „Mroczny zakątek" (2015), a teraz Marti Noxon przeniosła na ekran jej pierwszą powieść „Ostre przedmioty".

Serial opowiada o Camille Preaker – dziennikarce pracującej w podupadającej chicagowskiej gazecie. Otrzymuje ona polecenie wyjazdu do rodzinnego miasta, aby relacjonować śledztwo w sprawie nietypowych morderstw dwóch dziewczynek. Jest to zadanie o tyle trudne, że po wielu latach nieobecności wymaga bolesnego powrotu do prowincjonalnego, klaustrofobicznego miasteczka, neurotycznej matki i wspomnień związanych z molestowaniem seksualnym. Pamięć zimnego domu, niezdrowej rywalizacji o względy starszych kolegów i wreszcie tragicznie zmarłej ukochanej siostry stanowią główny wątek historii, który przeplata się z poszukiwaniem sprawcy współczesnych zbrodni. Cały ten ładunek emocjonalny, który w kolejnych aktach serialu odsłania przed nami Amy Adams w roli Camille Preaker, nadaje produkcji dusznego klimatu amerykańskiej prowincji. Peryferii, które pod płaszczykiem zadbanych domów i wyćwiczonych uśmiechów kryją wiele bólu i rozczarowań.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama