Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 04.09.2015 01:10 Publikacja: 05.09.2015 01:00
Foto: Plus Minus
W ojczyźnie jest dziś największą gwiazdą na literackim firmamencie, choć debiutowała zaledwie siedem lat temu. Inauguracyjny tom sagi „Silva rerum" okazał się tak wielkim hitem, że do dziś na Litwie było już dwanaście wznowień. Trzecia część powieści, która wyszła w ubiegłym roku, nie schodziła z pierwszego miejsca listy bestsellerów przez równe pół roku, dystansując anglojęzyczną konkurencję, co u nas już się właściwie nie zdarza. I trudno się sukcesowi Sabaliauskaite dziwić, ponieważ jej powieść oferuje czytelnikowi wszystko, czego ten oczekuje od porządnej sagi historycznej: głębię detalu, wnikliwą znajomość obyczajów i epoki, a przede wszystkim żywych, wielowymiarowych protagonistów, którym aż chce się kibicować.
W pierwszej odsłonie „Silva rerum", która pojawiła się właśnie u nas, Sabaliauskaite przedstawia Rzeczpospolitą Obojga Narodów w kryzysowym momencie – po powstaniu Chmielnickiego i potopie szwedzkim. Mamy rok 1666, kojarzony przez bohaterów książki (ze względów symbolicznych) z rokiem końca świata. Ród Narwojszów z Milkont, którego dzieje opisuje Sabaliauskaite, to drobna litewska szlachta mówiąca i pisząca po polsku. Choć powieść otwiera piękne Sienkiewiczowskie zdanie, inspiracją dla autorki jest przede wszystkim sztuka baroku, co wyczuć można także w jej frazie. Losy bliźniąt Kazimierza i Urszuli wciągają od samego początku, gdy oboje w dzieciństwie po raz pierwszy widzą śmierć, aż po ostatnie strony, kiedy siedemnastoletnia Urszula rezygnuje z nowicjatu w wileńskim klasztorze.
Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Rian Johnson, twórca cyklu „Na noże” i nowego serialu „Poker Face”, wyrasta na najbardziej rozchwytywanego filmowca w streamingach.
Wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej to element transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Europa aż po azerskie Baku? Atrakcyjna cywilizacyjnie i silna geopolitycznie? Promując projekt Europejskiej Wspólnoty Politycznej, Emmanuel Macron może odnieść sukces, o jakim nie śniło się François Mitterrandowi. Musi jednak uwzględnić interesy naszego regionu.
Wspieranie Kijowa jest w naszym najlepiej pojętym interesie, a budowanie i wzmacnianie emocji antyukraińskich to zbrodnia przeciwko naszej racji stanu.
„Watcher” to dzieło, jak sam tytuł wskazuje, o obserwacji. Powinno się spodobać widzom lubiącym kino gatunkowe oraz filmoznawcom szukającym w obrazach drugiego i trzeciego dna.
Do korzyści, które niesie ze sobą 5G, partnerzy współpracujący przy śląskiej sieci zaliczają oszczędność pieniędzy i czasu, ponieważ można wyeliminować infrastrukturę kablową
Domagając się wpisania na listę oficjalnych języków Unii Europejskiej katalońskiego, galicyjskiego i baskijskiego, premier Hiszpanii wywołał burzę. W całej Europie mowy regionalne są potencjalnym elementem wywrotowym.
Czy gdyby Chrystus pojawił się dziś w Watykanie, w samym środku ula zapracowanych reformatorów i udoskonalaczy, nie usłyszałby od nich tego samego, co od Wielkiego Inkwizytora: Co ty tu robisz? Czemu przychodzisz nam przeszkadzać?
Przez osiem lat daleko odeszliśmy od konstytucyjnego wzorca.
„Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania” Bogusława Chraboty nie pozostawiają wątpliwości, że literackim uniwersytetem dla autora była lektura Gustawa Herlinga- -Grudzińskiego.
W projekt Zeitenwende, rozumiany jako modernizacja RFN i wzmocnienie jej potęgi gospodarczo-politycznej, mogą zostać wpisane odbudowa Ukrainy i nawiązanie z nią strategicznego partnerstwa. Zyskałby na tym nie tylko Kijów, ale też i Berlin, który wobec ogromu przedsięwzięcia zdobędzie potężny impuls rozwojowy.
Tak jak nieudolność rządu Prawa i Sprawiedliwości przyczyniła się do zaostrzenia relacji z Ukrainą, tak teraz ma szanse pogorszyć i tak już złe relacje z Niemcami.
Prokuratorzy będą mogli kontrolować sędziów, którzy zbyt opieszale prowadzą procesy karne. Może to wywołać konflikt na sali sądowej.
PiS zapędziło się aż pod Moskwę w krucjacie przeciw Agnieszce Holland. Ale wyborcy nie dali się porwać kampanii nienawiści.
Zbyt gorliwe regulowanie platform cyfrowych może zarżnąć wiele innowacyjnych biznesów i być kolejnym ciosem w słabnącą gospodarczą pozycję Europy.
Ostatnie dni stanowią doskonałą ilustrację naszej dziedziczonej przez pokolenia wewnętrznej słabości w relacjach z innymi państwami i narodami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Przedstawiciel Białego Domu wyraził nadzieję, że dostarczenie Ukraińcom czołgów abrams wzmocni potencjał ofensywny ukraińskiej armii.
Na granicy Polski z Niemcami mogą znów pojawić się punkty kontrolne. Berlin skarży się na rosnącą presję migracyjną.
Wynajęcie mieszkania zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie możemy być w stu procentach pewni, czy trafimy na solidnego najemcę. Ryzyko wydaje się większe, jeśli wynajmujemy mieszkanie nie singlowi, czy młodej parze, a grupie studentów.
W przypadku najmu mieszkania studentowi jest pytanie, z kim umowa powinna być zawarta: ze studentem czy lepiej z rodzicem, który płaci czynsz. Adwokatka Anna Niecikowska radzi jak bezpiecznie wynająć lokum studentom.
28 września w otwarte zostanie w Warszawie Muzeum Historii Polski.
Były minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin mówi o relacjach z Polską. Obawia się, że wybory w krajach sąsiadujących z Ukrainą może doprowadzić do władzy "nowych Orbanów".
Niemal cały świat żyje w kulturze patriarchalnej, która wszędzie odciska swoje negatywne piętno - mówi dr biocybernetyki i inżynierii biomedycznej, współzałożycielka firmy z branży AI - QuantUp - i zachęca do przełamywania stereotypów ograniczających rozwój kobiet w tym obszarze.
Zastępca doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, wysłał pismo do Platformy Koordynacyjnej Darczyńców z listą reform, które Ukraina musi wprowadzić, aby nadal otrzymywać pomoc wojskową.
Mija ćwierć wieku od uruchomienia najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej, a w sądzie ruszyła batalia, która podważa monopol potentata.
Mówią, że Polska jest bezpieczna - no jak jest bezpieczna, jak wpuszczali ludzi bez żadnej kontroli? - pytał w rozmowie z Polsat News lider Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.
Dziennik "Izwiestia" podaje, że rosyjskie siły zbrojne tworzą nowe brygady szturmowe oraz brygady, których zadaniem jest prowadzenie rozpoznania w ramach nowo formowanego korpusu armijnego - odnotowuje think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie na Ukrainie.
Na wyjątkowy pomysł, który ma poprawić bezpieczeństwo rowerzystów, wpadł Rafał Topolewski. Jego start-up Primario Grande opracował urządzenie BikeWatch, które może podbić świat.
"Niemieckie porządki Donalda..." - pisze na swoim profilu na platformie X (dawny Twitter) PiS prezentując najnowszy spot wyborczy.
Naukowcy opracowali metodę przerobu odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak kartony po mleku, pojemniki na żywność i plastikowe torby.
Inżynierowie z Centrum Rozwoju Technologii dla Przemysłu opatentowali świecę jodową, która wzmacnia organizm człowieka, a niszczy m.in. grzyby.
Organizowane przez gminy kursy, które przybliżają tajniki reformy planistycznej, przeżywają oblężenie. Własne szkolenie przeprowadzi resort rozwoju.
Rząd w Kijowie chciał pokazać rolnikom, że broni ich interesów. Do zmiany stanowiska Polskę może zmusić tylko Bruksela, a nie WTO w Genewie.
Ponad 36 milionów pasażerów skorzystało w pierwszym półroczu tego roku z usług Flixa, informuje firma. Mowa o wynikach całej grupy, która obejmuje przewozy autokarowe i kolejowe w Europie i poza nią.
Być może już niedługo, tak jak każdy może dziś mieć auto i podróżować po lądach, tak wkrótce będzie w stanie pływać po morzach i oceanach, a dokładniej – w ich głębinach. Wszystko za sprawą Nemo, tzw. osobistej łodzi podwodnej.
Przez osiem lat daleko odeszliśmy od konstytucyjnego wzorca.
Choć firma była zmuszona zmienić biznesplan z powodu wojny lub pandemii i zaniechać inwestycji, może rozliczyć koszty podatkowe i nie musi oddawać VAT. Fiskus jest na tak.
Przedsiębiorca, który zorganizował wypożyczalnię sprzętu sportowego czy książek na terenie sklepu, nie urządzi u siebie handlowej niedzieli. Tak wynika z wyroków Sądu Najwyższego w sprawie zakazu handlu w niedziele.
Zdecydowanie największa grupa badanych winą za aferę wizową obarcza obóz rządzący, reszta nie wie, co o tym myśleć, albo nie słyszała o sprawie - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM.
Antywirusowy lek stosowany w terapii osób, u których przebieg COVID-19 był łagodny lub umiarkowany, może wywoływać mutacje wirusa i przyspieszać pojawianie się nowych wariantów - twierdzą naukowcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas