Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 16:06 Publikacja: 05.07.2024 10:00
Teodor Herzl – współtwórca syjonizmu, ideologii odrodzenia narodowego Żydów poprzez stworzenie w Palestynie własnej siedziby narodowej oraz odrodzenie hebrajskiego jako języka narodowego – urodził się 2 maja 1860 r., zmarł 3 lipca 1904 r. Na zdjęciu jego pogrzeb w Wiedniu zorganizowany cztery dni po śmierci
Foto: Government Press Office
Plus Minus: 120 lat temu zmarł Teodor Herzl, twórca syjonizmu. Co zostało z jego wizji?
To prawda, że Teodor Herzl był najważniejszym przywódcą syjonistycznym XIX wieku, ale nie był twórcą syjonizmu. Przed nim było bardzo wielu ważnych syjonistów, i to dosłownie z całej Europy. Również z ziem polskich. Jest rabin Kaliszer z Torunia, redaktor Dawid Gordon z Ełku, rabin Mohylewer z Radomia i Białegostoku... Ale tak, dzięki swojej pozycji w pierwszej lidze europejskich dziennikarzy Herzl przyciągnął bezprecedensową uwagę do sprawy. Miał również geniusz organizacyjny i współtworzył solidne struktury, które z czasem rozwinęły się w nowoczesne państwo żydowskie: regularne Kongresy Syjonistyczne, Organizację Syjonistyczną, Żydowski Fundusz Narodowy i to, co dziś nazywamy Bankiem Leumi, czyli bankiem narodowym.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
II wojna światowa wybuchnie 5 stycznia 1940 r. w wyniku sporu Niemiec z Polską o Gdańsk i dostęp Polski do morza...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
„RoadCraft” podpowiada pomysł na biznes w dobie kryzysu klimatycznego.
„Jurassic World: Odrodzenie” kolejny raz przypomina, jak chciwe są korporacje.
„Jedyni ludzie, którzy mnie lubili, odeszli” – mówi bohater animacji studia Pixar. Tak, „Elio” zaczyna się od ża...
„Kaczki. Dwa lata na piaskach” to rzecz poruszająca i bardzo szczera, a przy tym pięknie narysowana – mimo czern...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas