Amerykański historyk: Odejdźmy od holokaustocentryzmu

Proponuję odejście, choćby częściowe, od holokaustocentryzmu na rzecz syjonizmu. Aby Izraelczycy i Polacy skupili się na pozytywnej historii sukcesu, jakim było odrodzenie izraelskiego państwa. Jest przecież kilkunastu „ojców współczesnego Izraela” z dzisiejszych ziem polskich, których można by wspólnie uczcić - mówi Philip Earl Steele, amerykański historyk.

Publikacja: 05.07.2024 10:00

Teodor Herzl – współtwórca syjonizmu, ideologii odrodzenia narodowego Żydów poprzez stworzenie w Pal

Teodor Herzl – współtwórca syjonizmu, ideologii odrodzenia narodowego Żydów poprzez stworzenie w Palestynie własnej siedziby narodowej oraz odrodzenie hebrajskiego jako języka narodowego – urodził się 2 maja 1860 r., zmarł 3 lipca 1904 r. Na zdjęciu jego pogrzeb w Wiedniu zorganizowany cztery dni po śmierci

Foto: Government Press Office

Plus Minus: 120 lat temu zmarł Teodor Herzl, twórca syjonizmu. Co zostało z jego wizji?

To prawda, że Teodor Herzl był najważniejszym przywódcą syjonistycznym XIX wieku, ale nie był twórcą syjonizmu. Przed nim było bardzo wielu ważnych syjonistów, i to dosłownie z całej Europy. Również z ziem polskich. Jest rabin Kaliszer z Torunia, redaktor Dawid Gordon z Ełku, rabin Mohylewer z Radomia i Białegostoku... Ale tak, dzięki swojej pozycji w pierwszej lidze europejskich dziennikarzy Herzl przyciągnął bezprecedensową uwagę do sprawy. Miał również geniusz organizacyjny i współtworzył solidne struktury, które z czasem rozwinęły się w nowoczesne państwo żydowskie: regularne Kongresy Syjonistyczne, Organizację Syjonistyczną, Żydowski Fundusz Narodowy i to, co dziś nazywamy Bankiem Leumi, czyli bankiem narodowym.

Pozostało 97% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Atomowe szachy poza kontrolą
Plus Minus
„Wracamy do Przodownika”: Dobre żarty z piwnicy
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy
Plus Minus
Jan Maciejewski: By zobaczyć, gdzie zaczyna się transhumanizm, wystarczy wyłączyć adblocka
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Plus Minus
Biolog uzbrojony w pistolety
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą