Reklama

"Bóg umarł. Dlaczego odchodzimy od religii": Od ateizmu do teologii

Historyk idei bierze pod lupę metaforę „śmierci Boga” i pokazuje, z czego może wynikać kryzys Kościoła i chrześcijaństwa.

Publikacja: 12.04.2024 17:00

"Bóg umarł. Dlaczego odchodzimy od religii": Od ateizmu do teologii

Foto: mat.pras.

Bóg umarł! I my go uśmierciliśmy” – ten cytat z Fryderyka Nietzschego jest punktem wyjścia książki o stosunku współczesnych ludzi do Kościoła i religii. Doktor filozofii Michał Jędrzejek analizuje, z czego wynika proces sekularyzacji współczesnych społeczeństw kultury zachodniej. Wiara w Boga coraz rzadziej jest bowiem uznawana za oczywistą i coraz częściej musi dzielić miejsce z innymi wartościami. Autor opisuje ruch amerykańskich badaczy, m.in. Thomasa J.J. Altizera i Williama Hamiltona, którzy pokazywali, jak różnorodnie rozumiana jest idea „śmierci Boga”: od ateizmu („Nie ma i nigdy nie było Boga”), przez podejście, w którym postęp cywilizacyjny wymaga zmiany wizerunku Boga („Zniszczony musi być obraz Boga jako tego, który rozwiązuje problemy, jako absolutna moc”) po ortodoksyjną teologię i mistyczne znaczenie („Bóg musi umrzeć w świecie, aby narodzić się w nas”).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
„Szopy w natarciu”: Zwierzęta kontra cywilizacja
Plus Minus
„Przystanek Tworki”: Tworkowska rodzina
Plus Minus
„Dept. Q”: Policjant, który bał się złoczyńców
Plus Minus
„Pewnego razu w Paryżu”: Hołd dla miasta i wielkich nazwisk
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Plus Minus
„Survive the Island”: Między wulkanem a paszczą rekina
Reklama
Reklama