"Bóg umarł. Dlaczego odchodzimy od religii": Od ateizmu do teologii

Historyk idei bierze pod lupę metaforę „śmierci Boga” i pokazuje, z czego może wynikać kryzys Kościoła i chrześcijaństwa.

Publikacja: 12.04.2024 17:00

"Bóg umarł. Dlaczego odchodzimy od religii": Od ateizmu do teologii

Foto: mat.pras.

Bóg umarł! I my go uśmierciliśmy” – ten cytat z Fryderyka Nietzschego jest punktem wyjścia książki o stosunku współczesnych ludzi do Kościoła i religii. Doktor filozofii Michał Jędrzejek analizuje, z czego wynika proces sekularyzacji współczesnych społeczeństw kultury zachodniej. Wiara w Boga coraz rzadziej jest bowiem uznawana za oczywistą i coraz częściej musi dzielić miejsce z innymi wartościami. Autor opisuje ruch amerykańskich badaczy, m.in. Thomasa J.J. Altizera i Williama Hamiltona, którzy pokazywali, jak różnorodnie rozumiana jest idea „śmierci Boga”: od ateizmu („Nie ma i nigdy nie było Boga”), przez podejście, w którym postęp cywilizacyjny wymaga zmiany wizerunku Boga („Zniszczony musi być obraz Boga jako tego, który rozwiązuje problemy, jako absolutna moc”) po ortodoksyjną teologię i mistyczne znaczenie („Bóg musi umrzeć w świecie, aby narodzić się w nas”).

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Fentanyl w Polsce. Zabójcza kropla w morzu
Plus Minus
Jarosław Dumanowski: Kostka rosołowa była kiedyś wielkim przysmakiem
Plus Minus
Uczniowie uciekają z pomocą AI. Początek lepszej edukacji?
Plus Minus
Ukraina odbija Czarny Ląd
Plus Minus
Agent CIA kupuje dzieła w PRL
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy