Prof. Andrzej Nowak: Łatwiej bronić wolności, kiedy rozwija się ona na wyspie

Przyjmowanie dobrych wzorów od innych może być sensowne i potrzebne. Ale bezsensowne było zarówno przekreślanie własnego dorobku, jak i odwracanie się od wszystkiego, co przychodzi z zewnątrz - mówi Andrzej Nowak, historyk.

Publikacja: 22.12.2023 10:00

Prof. Andrzej Nowak: Łatwiej bronić wolności, kiedy rozwija się ona na wyspie

Foto: Michał Woźniak/East News

Plus Minus: Szósty tom pańskich „Dziejów Polski” to lata 1632–1673. Rządy Władysława IV, Jana Kazimierza i Michała Korybuta Wiśniowieckiego, pierwszego „króla Piasta”. Jaką Polskę pan nam pokazuje?

Polskę w stanie kryzysu i metamorfozy. Zaznaczam, że kolejne tomy nie będą tak szczegółowe. To nie tylko czas, w którym stoczono więcej bitew niż w całej pozostałej historii Rzeczypospolitej. To również moment zwrotny w jej dziejach, kiedy ujawnił się kryzys wiary w Rzeczpospolitą w umysłach części jej elit. Od XIV wieku wspólnota polityczna Korony i Litwy była zwycięska, pełna poczucia siły. W połowie XVII wieku, po doświadczeniach wojen kozackich i jednoczesnym najeździe agresywnych sąsiadów, pojawia się załamanie. Przypomnijmy, że zniszczenia wynikające z tych najazdów były większe niż straty demograficzne i materialne Polski łącznie w okresie I i II wojny światowej.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Kataryna: Piekło zerwanego kompromisu aborcyjnego
Plus Minus
Kryminalna „Krucjata” zawędrowała z TVP do Netflixa. Miasto popsutych synów
Plus Minus
Emilka pierwsza rzuciła granat
Plus Minus
„Banel i Adama”: Świat daleki czy bliski
Plus Minus
Piotr Zaremba: Kamienica w opałach