Piotr Zaremba

Wyobcowani, niepewni, samotni. Mężczyźni na uboczu

Coś niepokojącego dzieje się w Polsce z młodymi mężczyznami. Czy to efekt wpływu popkultury, presji ze strony lewicowych środowisk czy nieuchronny skutek zmian demograficznych?

Bucza i leopardy. Kim jesteście, Rosjanie i Niemcy

Książka Piotra Skwiecińskiego „Koniec ruskiego miru?” stawia mocne pytania o rosyjskie cechy narodowe, które doprowadziły do okrucieństw z Buczy. Debata wokół leopardów każe z kolei pytać o współczesną niemiecką naturę.

Dlaczego opozycja ma kłopoty sama ze sobą?

Dzisiejsza opozycja to jeden Tusk, dwójmyślenie, kilka awantur i zero wspólnego programu.

Lekcje religii, lekcja wolności

Jeśli są rodzice, którzy chcą korzystać ze szkolnej infrastruktury, aby zapewnić swoim dzieciom edukację religijną, powinni mieć do tego prawo. W imię wolności, z którą liberalna i socjalna lewica zdaje się mieć narastający kłopot.

Makowski i Solarz. Sztuka to dawanie światła

Jak się jest absolwentem szkoły teatralnej, ma się poczucie, że świat się przed człowiekiem otwiera. I rodzą się twórcze pokusy. Marzyliśmy o kręceniu filmów. Ale to jest gigantyczne, drogie przedsięwzięcie. Napisać scenkę kabaretową jest dużo łatwiej. To napiszmy: o podróżach do Szwecji, o latającym samochodzie albo o spotkaniu z Lordem Vaderem. Rozmowa z Maciejem Makowskim i Wojciechem Solarzem, aktorami, twórcami TeatrzykU Gędźba

Posłuchaj, Plus Minus | Rechot nowopolski. Z czego dziś drzemy łacha

Zmierzch kabaretowych bogów i stand-upowe rozpychanie się łokciami. Elitarne nisze, jak kabaret literacki oraz amerykańskie formaty komediowe dla każdego. A do tego młodzi twórcy i ich droga śladami mistrza Barei. O tym z czego, kiedy i dzięki komu się śmiejemy w rozmowie Michała Płocińskiego i Piotra Zaremby.

PiS nie do wymazania

Nawet jeśli wybory w 2023 r. przyniosą zmianę władzy, nie wydaje się, aby zasadnicza korekta polityki społeczno-ekonomicznej była możliwa. W tym sensie partia Kaczyńskiego i rząd Morawieckiego pozostawiają po sobie coś trwałego.

Wojna polsko-polska zaszła za daleko

Zawirowania wokół kolejnej ustawy o Sądzie Najwyższym mogą przesądzić o kierunku historii Polski. Stawką są nie tylko pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, ale też przyszłoroczne wybory, a nawet status Polski w Unii Europejskiej.

Politycy mają puste szuflady z pomysłami

Wybory ideowe, światopoglądowe, cywilizacyjne są istotniejsze niż ekonomiczne, które bywają nieoczywiste, poddające się kompromisom. Muszą jednak istnieć granice ekonomicznej ignorancji, których politycy nie powinni przekraczać.

Ziobro i PiS. Rozwód się nie opłaca

Obstawiam, że PiS dotrwa do wyborów z Solidarną Polską i z samym Zbigniewem Ziobrą w rządzie.