Piotr Zaremba

Piotr Zaremba

Historyk, dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i krytyk teatralny, stały autor magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rzeczpospolitej”, gdzie co tydzień pisze o polityce i kulturze. Polską politykę opisuje od 1991 r. Pracował m.in. w „Życiu Warszawy”, „Życiu”, „Nowym Państwie”, „Newsweeku”. Od października 2010 r. jest publicystą „Rzeczpospolitej”. Autor wielu książek, w tym wielotomowej historii USA i słynnego wywiadu rzeki z Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi „O dwóch takich... Alfabet braci Kaczyńskich” (wspólnie z Michałem Karnowskim). A także autor słuchowisk radiowych i przedstawienia teatru telewizji „Praski Reytan”.

Piotr Zaremba: W samorządach nie ma zwycięstw, ani porażek

Nie mamy wyczekiwanej przez „rewanżystów” klęski PiS. Choć nie mamy i jego zwycięstwa. Niższa frekwencja miała służyć jego żelaznemu elektoratowi, a jednak stanęło na zamrożeniu układu sił z jesieni 2023 r.

Piotr Zaremba: PiS chciał modelować kulturę, ale zabrakło mu narzędzi. Rząd Tuska ma ich pod dostatkiem

Co począć, kiedy wobec teatralnego spektaklu pojawia się zarzut antysemityzmu? Najpierw sprawdzić, czy to prawda. Ale i przyjrzeć się fali „poprawiania” dawnych autorów, bo to rodzaj szaleństwa.

Piotr Zaremba: Reedukowanie Polaków czas zacząć

W rozproszonych sporach o IPN, muzea, o Wyklętych czy wymowę filmów i przedstawień teatralnych uciera się polityka historyczna nowej władzy. Mam sporo obaw co do jej kształtu i celów.

Piotr Zaremba: Możemy mieć już dość wszelkich komisji śledczych

Trudno powiedzieć, czy wyjaśnianie afery Pegasusa poskutkuje represjami wobec polityków PiS. Możliwe, że wszystkie trzy sejmowe komisje śledcze dotknie obojętność widowni. Bo ileż można się ekscytować tym, że drugorzędne postaci przesłuchują polityków, którzy już stracili władzę?

Piotr Zaremba: Marszałek i aborcja. Kiedy zmuszą Hołownię, żeby ustąpił?

Z czasem naciski na Szymona Hołownię, by przystał na swobodny dostęp do aborcji, będą w koalicji tylko silniejsze. Na razie jego „konserwatywne” podejście jest Donaldowi Tuskowi na rękę, bo może być wabikiem dla wyborców PiS.

„Napis” Géralda Sibleyrasa: Strasznie poprawni mieszczanie

Można być autorem modnym i politycznie niepoprawnym. Kto chce się o tym przekonać, niech idzie na „Napis” Géralda Sibleyrasa w warszawskim Teatrze Ateneum.

Czy PiS ma przyszłość bez prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Dotychczasowy prezes nie zawsze umie trafić w sedno, często daje się sprowokować Tuskowi. Ale bywał wizjonerem. Nawet jeśli da się wyczuć pewne zmęczenie liderem gawędziarzem, to każda nowa kandydatura może PiS osłabić, podzielić.

Piotr Zaremba: Uczeń ma być mniej Polakiem?

Lista lektur bez Szekspira, niejasne decyzje w sprawie prac domowych, zbyt małe podwyżki dla nauczycieli, cięcia w podstawach programowych. Zmiany w szkołach wprowadzane przez Barbarę Nowacką budzą zdumienie i opór. Wydaje się, że minister edukacji nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Trump. Utracony sojusznik?

Zastąpienie dotychczasowego systemu europejskiego bezpieczeństwa nowym, nieopartym w takim stopniu na sile amerykańskiej armii, byłoby dla państw naszego regionu niebezpiecznym eksperymentem. Z poparciem dla niego polski rząd powinien poczekać przynajmniej do momentu, gdy poznamy zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA i zarys jego polityki.

Kulawa wiejska noga rządu

Jeśli wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak przekonuje, że ma takie samo zdanie w sprawie polityki UE jak demonstranci blokujący drogi traktorami, to przeciwko komu protestują polscy rolnicy?