Reklama
Rozwiń

Tomasz P. Terlikowski: Papież nie może od nowa pisać doktryny

Papiestwo było, jest i będzie znakiem rozpoznawczym katolicyzmu. Roli biskupa Rzymu nie da się przecenić, a jego miejsce w katolickiej eklezjologii pozostaje kluczowe. W niczym nie zmienia to jednak faktu, że papolatria jest – z punktu widzenia eklezjologii katolickiej – zwyczajną herezją. I to z perspektywy czasów obecnych śmiertelnie niebezpieczną dla przyszłości Kościoła i nauczania przez niego pełnej, ewangelicznej prawdy.

Aktualizacja: 17.08.2018 22:44 Publikacja: 17.08.2018 18:00

Tomasz P. Terlikowski: Papież nie może od nowa pisać doktryny

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

O czym mówię? O nowej, liberalnej tym razem, papolatrii, która ogarnęła część progresywistów katolickich, a także – choć w mniejszym stopniu – część tradycyjnie wierzących katolików, którzy jak lwy bronią każdej wypowiedzi papieskiej i przekonują, że najdelikatniejsza krytyka Franciszka pochodzi od złego i dowodzi w istocie zerwania z Kościołem, bo przecież Duch Święty nie mógł się mylić, a każda decyzja papieża od Niego pochodzi. To, że nie jest to prawda, nie ma znaczenia, gdy rozmawiamy ze szczególnie rozpalonymi zwolennikami papiestwa. Dobitnym przykładem tego, dokąd może nas doprowadzić takie myślenie, jest ojciec Thomas Rosica (ciekawe, że niebędący zwolennikiem takiego rozumienia papiestwa za poprzednich pontyfikatów). Ten konsultant Watykanu i szef kanadyjskiej organizacji medialnej Salt and Light Television nawet nie ukrywa, że jego ideałem jest papiestwo jednostek, które nie są ograniczone ani tradycją, ani nauczaniem Pisma Świętego, co w istocie oznacza, że nie są ograniczone Prawdą.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka