Tomasz Terlikowski

Doktryny Kościoła ciągle się zmieniają

Mamy tendencje, by uznawać znany naszej epoce kształt Kościoła za jego wersję ostateczną. W rzeczywistości ocenić to będą mogły dopiero przyszłe pokolenia. Może minąć nawet kilka wieków, zanim to uczynią.

Tomasz Terlikowski: Opowieści o świętych naszych czasów

Ludzie wciąż potrzebują opowieści o bohaterach, współczesnych świętych, herosach słusznej sprawy. Laicyzacja nie tylko tego nie zmienia, ale wręcz umacnia to pragnienie.

Tomasz P. Terlikowski: Kaczyński, piekło, strata czasu

Hitem sieci jest anegdota, w której rezolutny chłopiec, odpowiadając na pytanie księdza, kto pójdzie do piekła, oznajmia, że Kaczyński, jest smutnym dowodem stanu polskiego kaznodziejstwa i braku wykorzystywania okazji do ewangelizacji.

Tomasz Terlikowski. Rakieta w Przewodowie czyli solidarność kosztuje

Tragedia, która wydarzyła się w Przewodowie, niezależnie od ustaleń, jakie zostaną jeszcze poczynione, uświadamia nam ponownie kilka zasadniczych kwestii. Ich przemyślenie jest naprawdę istotne w nadchodzącym czasie.

Tomasz P. Terlikowski: Plemienność zabija wspólnotę

Słowa Jarosława Kaczyńskiego na temat „dawania w szyję” młodych kobiet, co ma prowadzić do kryzysu demograficznego, oraz reakcja opozycji pokazują śmierć wspólnoty.

Tomasz Terlikowski: Dwa oblicza czczenia bożków

Mit nadczłowieka, herosa, który wolny jest od złudzeń, błędów, grzechów czy niedoskonałości, wciąż jest żywy. Przykładem tego jest debata na temat „Bielma” – książki i reportaży telewizyjnych Marcina Gutowskiego.

Fatalne zauroczenie Romanem Dmowskim

To nie Jan Paweł II, ale dawny przywódca endecji Roman Dmowski kształtuje u nas myślenie katolików i znaczącej części prawicy. Ze szkodą dla społeczeństwa i dla samej religii.

Tomasz P. Terlikowski: Co boli w „Bielmie”

Choć pewne rzeczy mnie irytują, gorszą, to nie są one wystarczającym powodem do odejścia z Kościoła.

Cerkiewna piąta kolumna

Proputinowska postawa patriarchy moskiewskiego Cyryla wielkimi krokami prowadzi do powstania nowych, autokefalicznych Cerkwi prawosławnych, niezależnych od rosyjskiej. Po Ukrainie przyszedł czas na państwa bałtyckie.

Tomasz Terlikowski: PiS nie broni chrześcijaństwa tylko głosi populizm

Uznanie, że w Polsce nie ma innego niż chrześcijański systemu wartości, nie jest prawdą, a do tego nie służy ani Polsce, ani chrześcijaństwu. Jeśli komuś przynosi ono korzyści, to jedynie Prawu i Sprawiedliwości.