Tomasz Terlikowski

Tomasz Terlikowski: Totem świętości i tabu krytyki

To, co dzieje się obecnie w polskiej polityce, histeria medialna po obu stronach, niewiele ma wspólnego z obroną czci Jana Pawła II ani z troską o osoby skrzywdzone. To klasyczna walka plemion.

Śmierć Mikołaja F. i banalność zła

Banalność zła, mechanizmy ucieczki od odpowiedzialności, partyjność, która przesłania moralność, i wreszcie „dobrzy ludzie” uczestniczący w linczu – z tym wszystkim mieliśmy do czynienia w historii zaszczucia Mikołaja F.

Tomasz P. Terlikowski: Franciszek. Papież z naprawdę dalekiego kraju

Franciszek wyprowadził Watykan z globalnej północy. To papież południa, państw postkolonialnych, dla których zagrożeniem są raczej Stany Zjednoczone niż Rosja.

Mateczka Kozłowska, arcybiskup Kowalski. Mistyka, erotyka i niepokojące pytania

Głośny raport opisujący nadużycia seksualne Francuzów Jeana Vaniera i rodzeństwa Philippe’ów przeraża i gorszy. Ale niemal identyczne wydarzenia znaleźć możemy w Polsce – w historii zgromadzenia, a później Kościoła mariawickiego.

Tomasz Terlikowski: Otwarte pytania wciąż bez odpowiedzi

Reportaż Marcina Gutowskiego czy książka Ekke Overbeeka stawiają kropki, tam gdzie powinny być znaki zapytania, a do tego często analizują sprawy bez kontekstu historycznego. Ale pytania jakie zadają wymagają poważnych badań, a nie krzyku i potępień.

Polski katolicyzm jak w oblężonej twierdzy

Katolicyzm oparty jest na ciągłości instytucjonalnej. Więc jeśli biskupi, duchowni i świeccy nie chcą ujawniać własnych zaniedbań i zmierzyć się z wyzwaniami, to w istocie podcinają gałąź, na której siedzą. Tego Piotr Zaremba zdaje się nie dostrzegać.

Tomasz P. Terlikowski: Robaki, hotel i wojna cywilizacji

Polska debata nie przestaje mnie zadziwiać. Rzeczy nieistotne wyrastają w nich na pierwszorzędne, a to, co naprawdę istotne, nie jest nawet transmitowane. I przykładają się do tego zarówno politycy, jak i dziennikarze.

Erotyka i wiara. Odrodzenie chrześcijaństwa, którego nie było

900-stronicowy raport w sprawie Jeana Vaniera zmusza do napisania od nowa historii Kościoła w XX wieku. Francuskie odrodzenie religijne, które inspirowało tak wiele osób, okazało się w znacznym stopniu fałszem.

Tomasz Terlikowski: Kosmici i Jezus

Chrześcijanie często słyszą pytanie, czy istnienie istot pozaziemskich zagrażałoby jakoś ich wierze.

Tomasz P. Terlikowski: Czy konserwatyzm ma przyszłość

Realny postęp moralny nie może się dokonywać przy wykluczaniu jednych dla dobra drugich, nie można akceptować faktu, że nieświadomie przyjmowaną ceną za wyzwolenie kobiet jest życie nienarodzonych.