Tomasz Terlikowski

Tomasz P. Terlikowski: Zniesienie tajemnicy spowiedzi. Non possumus

Są takie sytuacje, w których Kościół musi powiedzieć „non possumus". I jedną z nich są propozycje zniesienia tajemnicy spowiedzi.

Tomasz P. Terlikowski: O pedofilii we francuskim Kościele

Dane, jakie zaprezentował francuski raport poświęcony przestępstwom w Kościele, a także słowa, jakie padły w czasie jego prezentacji, powinny wstrząsać. Jeśli tak się nie dzieje, to znaczy, że coś nie tak jest z sumieniem i myśleniem pewnej części Kościoła. I to nie tego we Francji.

Tomasz Terlikowski: Krowa-klacz i bezpieczeństwo

Gdyby ktoś zadał mi pytanie, czy dzięki konferencji ministrów Kamińskiego i Błaszczaka poczułem się bezpieczniej, odpowiedź byłaby negatywna. Ani ja, ani moje dzieci – wbrew temu, co słyszę z wielu stron – nie staliśmy się dzięki niej bezpieczniejsi.

Tomasz Terlikowski: Urodziny Mazurka czyli moraliści w ataku

Tani moralizm ma się w mediach, polityce, ale i w życiu codziennym świetnie.

Lekcje ze skandalu u dominikanów

Raport o skandalu w dominikańskim duszpasterstwie akademickim nie był pisany przeciwko komuś, ale dla kogoś. Tym kimś są ofiary, którym trzeba oddać sprawiedliwość, Zakon Kaznodziejski, któremu potrzebna jest odwaga zmierzenia się z własnymi błędami, i wreszcie Kościół, który powinien się skonfrontować z trudną prawdą o pewnych metodach duszpasterskich i formach pobożności.

Tomasz P. Terlikowski: Fundamentalny spór o aborcję

Ten spór, choć wielu chciałoby go już zakończyć, uznać za rozstrzygnięty na korzyść postępu i otwartości, wciąż jest żywy.

Tomasz Terlikowski. Lekcje z kardynała Wyszyńskiego

Kościołowi w Polsce pogrążonemu w strukturalnej niemocy, działającemu w społeczeństwie błyskawicznie się laicyzującym i niezdolnemu do szukania realnych odpowiedzi na kryzys – Papież i Opatrzność rzucili koło ratunkowe. Jest nim beatyfikacja Matki Róży Czackiej i Prymasa Tysiąclecia. Czy jednak hierarchowie będą w stanie z niego skorzystać?

Tomasz P. Terlikowski: Oburzeni, symetryści i judasze

To już nie wspólnota poglądów, nie uznanie racji światopoglądu, ale grupowe oburzenie kształtuje współczesną politykę i debatę. I biada temu, kto nie chce się oburzać w rytm zmiennych emocjonalnych przekazów dnia.

Tomasz Terlikowski. Imigranci i konflikt moralny

Wygodnie jest mieć poczucie, że ma się rację, że moja linia jest jedynie słuszna. Tyle że w licznych – zbyt licznych – sytuacjach oznacza to ignorowanie autentycznych konfliktów moralnych.

Terlikowski: Odpowiedzialność za Afganistan

Odpowiedzialność to jedna z tych wartości, które konserwatywna prawica powinna mieć wpisane w swoje polityczne i moralne DNA. Dotyczy to również odpowiedzialności w relacjach międzynarodowych.