Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 09.11.2013 08:11 Publikacja: 08.11.2013 00:01
Foto: Plus Minus, Mirosław Owczarek MO Mirosław Owczarek
Znajomy inżynier wojskowy często powtarza, że obecne tempo przyrostu wiedzy technologicznej nie ma precedensu. Programy komputerowe zbliżają się do granicy przejścia testu Turinga. Przekraczają także granice wspólnot narodowych – te same dźwięki systemu Windows słyszy cały glob. Internet daje dostęp do wielkiej bazy ludzkiej wiedzy, co wpływa na treść i formę pracy intelektualnej, a także na mentalność naukowców. W obliczu globalizacji produkcja intelektualna i jej ochrona stają się więc głównym źródłem dochodu państw zachodnich.
Te wszystkie zjawiska rodzą pytania o etykę pracy człowieka. Czy sztuczna inteligencja może stać się doskonalszym (wydajniejszym, tańszym) użytkownikiem języka od człowieka? W jakim stopniu maszyny zastąpią w pracy humanistów? I wreszcie, jak cyfrowa globalizacja wpłynie na podział pracy i dochodu światowego?
Prognozować, jak będzie wyglądał homo digitalis za lat dziesięć, byłoby niedorzecznością, jednak na podstawie obecnych tendencji można wysnuć pewne wnioski. Jako osoba pisząca i przetwarzająca teksty na pierwszym miejscu wymieniłbym zjawisko plagiatu.
Wygląda na to, że mimo pojawienia się aplikacji kontrolnych plagiatów będzie coraz więcej. Przyczyną wydaje się lenistwo intelektualne spowodowane szybkim tempem przyrastania zasobów intelektualnych i łatwym dostępem do edytowalnych tekstów elektronicznych. Stara szkoła intelektualna stawiała na tworzenie własnej narracji. Melchior Wańkowicz w „Karafce La Fontaine'a" pisał o tradycyjnej formie przekazu treści, jaką jest gawęda, zahaczająca czasem o zmyślenie. Kto w epoce łatwej weryfikowalności faktów, goniących terminów i gotowych szablonów odważy się tworzyć oryginalne formy, w izolacji od innych narracji?
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Choinki już się w centrum Gazy nie stawia. A Baba Noel, arabski Święty Mikołaj, nie chodzi po ulicach. Coraz mni...
Japoński film animowany „Szopy w natarciu” stworzony przez Studio Ghibli opowiada o jenotach, które bronią swoje...
W książce „Przystanek Tworki” Grzegorza Łysia historia polskiej psychiatrii jest opowiadana poprzez losy słynneg...
Duńczyków oburzyło przeniesienie przez Netflix miejsca akcji książki ich ukochanego pisarza Jussiego Adlera-Olse...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
„Pewnego razu w Paryżu” Cédrica Klapischa to piękna francuska bajeczka ku pokrzepieniu serc. Widzowie kochają ta...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas