Reklama
Rozwiń

Spotkanie z poematem

Nie ma w Polsce drugiego takiego muzeum literackiego, jak Ossolińskie Muzeum Pana Tadeusza.

Publikacja: 26.05.2017 18:00

Spotkanie z poematem

Foto: Wikimedia Commons/Stako

Muzeum powstało, aby zaprezentować najcenniejszy rękopis ze zbiorów Ossolineum – manuskrypt „Pana Tadeusza", wyjątkowy zabytek polskiej kultury.

Wystawa stała, otwarta w kwietniu 2016 roku, pokazuje problematykę i konteksty Mickiewiczowskiego poematu na szerokim tle nie tylko romantyzmu, ale również zmieniającej się kultury Polski i Europy ostatnich 200 lat. Muzeum przedstawia „Pana Tadeusza" jako tekst kształtujący nowoczesne myślenie o tradycji i tożsamości Polaków. Panoramiczne spojrzenie, żywa narracja i niezwykle atrakcyjna konstrukcja stałej ekspozycji, na którą składają się autentyczne dokumenty, pamiątki, dzieła sztuki (700 unikatowych obiektów), jak również nowoczesne interaktywne media (animacje, wideoinstalacje, technologie rozszerzonej rzeczywistości, wciągające gry) sprawiają, że odwiedzający stają się uczestnikami niezwykłej przygody. Z pasją tropią związki między różnymi wątkami, przeszłością i współczesnością. W ciągu minionego roku muzeum odwiedziło ponad 50 tysięcy osób, w tym blisko 20 tysięcy uczniów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka