Jak ustalić wynagrodzenie agenta w umowie agencyjnej?

Strony umowy agencyjnej mogą według swojego uznania określić sposób wynagrodzenia agenta, jako prowizyjne albo ryczałtowe. Agent może być również uprawniony do wynagrodzenia dodatkowego.

Publikacja: 21.07.2023 02:00

Jak ustalić wynagrodzenie agenta w umowie agencyjnej?

Foto: Adobe Stock

Umowa agencyjna to umowa nazwana, która została uregulowana w Kodeksie cywilnym („KC”). Stosowana jest m. in. przez banki, agencje nieruchomości, firmy ubezpieczeniowe. Zgodnie z KC – agentem jest osoba, która przyjmuje zlecenie i zobowiązuje się w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz przedsiębiorcy dającego zlecenie albo do zawierania tych umów w imieniu przedsiębiorcy dającego zlecenie (art. 758 § 1 KC). Agentem może być osoba fizyczna, a także osoba prawna. W umowie agencyjnej wynagrodzenie agenta zostaje określone najczęściej jako wynagrodzenie prowizyjne. Jednak, strony umowy agencyjnej mogą uregulować w inny sposób wynagrodzenie agenta, stosując np. wynagrodzenie ryczałtowe. Poniższe zasady wynagrodzenia agenta zostały opisane na podstawie przepisów KC.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?