Jak ustalić wynagrodzenie agenta w umowie agencyjnej?

Strony umowy agencyjnej mogą według swojego uznania określić sposób wynagrodzenia agenta, jako prowizyjne albo ryczałtowe. Agent może być również uprawniony do wynagrodzenia dodatkowego.

Publikacja: 21.07.2023 02:00

Jak ustalić wynagrodzenie agenta w umowie agencyjnej?

Foto: Adobe Stock

Umowa agencyjna to umowa nazwana, która została uregulowana w Kodeksie cywilnym („KC”). Stosowana jest m. in. przez banki, agencje nieruchomości, firmy ubezpieczeniowe. Zgodnie z KC – agentem jest osoba, która przyjmuje zlecenie i zobowiązuje się w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz przedsiębiorcy dającego zlecenie albo do zawierania tych umów w imieniu przedsiębiorcy dającego zlecenie (art. 758 § 1 KC). Agentem może być osoba fizyczna, a także osoba prawna. W umowie agencyjnej wynagrodzenie agenta zostaje określone najczęściej jako wynagrodzenie prowizyjne. Jednak, strony umowy agencyjnej mogą uregulować w inny sposób wynagrodzenie agenta, stosując np. wynagrodzenie ryczałtowe. Poniższe zasady wynagrodzenia agenta zostały opisane na podstawie przepisów KC.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy