Termin na wypłatę ekwiwalentu za urlop jest zbyt krótki

Wymóg, aby świadczenie za niewykorzystane dni wypoczynku wypłacić najpóźniej w dniu ustania zatrudnienia, nie wynika wprost z przepisów. A w obecnych realiach często trudno go spełnić.

Publikacja: 02.11.2022 22:00

Termin na wypłatę ekwiwalentu za urlop jest zbyt krótki

Foto: Adobe Stock

Powszechnie przyjmuje się, w  ślad za orzecznictwem Sądu Najwyższego, że roszczenie pracownika o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy staje się wymagalne w dacie rozwiązania stosunku pracy (zob. postanowienia SN z: 5 grudnia 1996 r., I PKN 34/96; 14 kwietnia 2016 r., III PK 96/15). Analogiczne stanowisko prezentuje Państwowa Inspekcja Pracy, przykładowo w stanowisku opublikowanym na swojej stronie internetowej >patrz ramka.

Obydwa stanowiska odwołują się do brzmienia art. 171 § 1 k.p., zgodnie z którym: W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. W mojej ocenie istnieje jednak szereg argumentów za tym, aby zmodyfikować powyższe poglądy, biorąc pod uwagę zarówno wykładnię cytowanego przepisu, jak też praktykę naliczania płac i obsługi kadrowej przedsiębiorców.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?