Termin na wypłatę ekwiwalentu za urlop jest zbyt krótki

Wymóg, aby świadczenie za niewykorzystane dni wypoczynku wypłacić najpóźniej w dniu ustania zatrudnienia, nie wynika wprost z przepisów. A w obecnych realiach często trudno go spełnić.

Publikacja: 02.11.2022 22:00

Termin na wypłatę ekwiwalentu za urlop jest zbyt krótki

Foto: Adobe Stock

Powszechnie przyjmuje się, w  ślad za orzecznictwem Sądu Najwyższego, że roszczenie pracownika o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy staje się wymagalne w dacie rozwiązania stosunku pracy (zob. postanowienia SN z: 5 grudnia 1996 r., I PKN 34/96; 14 kwietnia 2016 r., III PK 96/15). Analogiczne stanowisko prezentuje Państwowa Inspekcja Pracy, przykładowo w stanowisku opublikowanym na swojej stronie internetowej >patrz ramka.

Obydwa stanowiska odwołują się do brzmienia art. 171 § 1 k.p., zgodnie z którym: W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. W mojej ocenie istnieje jednak szereg argumentów za tym, aby zmodyfikować powyższe poglądy, biorąc pod uwagę zarówno wykładnię cytowanego przepisu, jak też praktykę naliczania płac i obsługi kadrowej przedsiębiorców.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży