Dodatek zagraniczny zwiększał ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Wysokość świadczenia za niewykorzystane dni wypoczynku dla osoby pełniącej służbę dyplomatyczną od 16 czerwca 2021 r. ustala się z pominięciem dodatku zagranicznego. Ale wypłaty za wcześniejsze okresy powinny go uwzględniać.

Publikacja: 25.08.2022 09:01

Dodatek zagraniczny zwiększał ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Foto: Adobe Stock

W oparciu o treść ustawy o służbie zagranicznej z 27 lipca 2001 r., tj. w brzmieniu obowiązującym do 15 czerwca 2021 r., prowadzonych jest aktualnie co najmniej kilkadziesiąt spraw związanych z nieujętym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dodatkiem zagranicznym jako elementem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Z tego względu wydaje się uzasadnione poruszenie problemu związanego z tym, czy przy liczeniu wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop powinien być uwzględniony dodatek zagraniczny. Ta problematyka dotyczy członków służby zagranicznej, którzy byli zatrudnieni w placówkach zagranicznych właśnie w oparciu o treść ustawy o służbie zagranicznej z 27 lipca 2001 r. Z tym zastrzeżeniem, że przedmiotowe zagadnienie dotyczy w szczególności tych osób, które pełniły służbę dyplomatyczną w okresie do 15 czerwca 2021 r. włącznie.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt