W ugodzie pracownik może zrzec się odsetek, ale nie pensji

Zawarta w porozumieniu stron o rozwiązaniu umowy o pracę klauzula, która przewiduje zrzeczenie się przez pracownika roszczeń ze stosunku pracy, może być uznana za nieskuteczną w części dotyczącej wynagrodzenia.

Publikacja: 15.12.2021 14:24

W ugodzie pracownik może zrzec się odsetek, ale nie pensji

Foto: Adobe Stock

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest uznawane za najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Porozumienie, będące w istocie umową rozwiązującą stosunek pracy, daje stronom możliwość wspólnego uzgodnienia okoliczności oraz warunków zakończenia współpracy – a zatem osiągnięcia rozwiązania zaspokajającego interesy obydwu stron.

Decydując się na ustępstwa wobec pracowników, pracodawcy jednocześnie chętnie wprowadzają do treści porozumień postanowienia, które mają ich zabezpieczyć na wypadek wystąpienia przez pracownika z nowymi żądaniami już po zawarciu porozumienia. Jednak takie pacta de non petendo, przez które pracownik zobowiązuje się na przyszłość nie dochodzić od pracodawcy roszczeń – choć dopuszczalne w ramach swobody umów – nie zawsze są możliwe w świetle prawa pracy.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
W sądzie i w urzędzie
Nastolatek ujawnił miliony od państwa dla o. Rydzyka. Teraz wygrał z nim w NSA
Prawo dla Ciebie
Drakońska kara za newsa. Szef KRRiT Maciej Świrski przegrał z Radiem Zet
Prawnicy
Małgorzata Paprocka: Spór o sądy był polityczną kreacją
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał