Włosi w efektownym stylu awansowali do 1/8 finału Euro

Dwa mecze, sześć punktów, sześć goli zdobytych - zero straconych - reprezentacja Włoch dzięki takiemu bilansowi jako pierwsza drużyna zapewniła sobie awans do 1/8 finału Euro.

Aktualizacja: 17.06.2021 06:33 Publikacja: 17.06.2021 04:16

Wygrywając 3:0 ze Szwajcarią w meczu drugiej serii gier fazy grupowej mistrzostw Europy Włosi zapewnili sobie co najmniej drugie miejsce w grupie A - a więc pozycję gwarantującą awans do dalszej fazy gier. W ostatnim meczu Włosi zagrają z Walią już tylko o to, która z tych drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie.

Szwajcarię Włosi zdominowali w taki sam sposób jak wcześniej Turcję - rywale byli tylko tłem dla efektownie grającej Squadra Azzurra - reprezentacja prowadzona przez Roberto Manciniego wyrasta na jednego z faworytów tegorocznego Euro.

Włosi od początku dyktowali warunki gry - i po kilkunastu minutach piłka po raz pierwszy zatrzepotała w siatce Szwajcarii. Po rzucie rożnym walkę o górną piłkę wygrał Giorgio Chiellini, który następnie silnym strzałem umieścił piłkę w bramce z kilku metrów. Radość Włochów była jednak przedwczesna - sędzia, po analizie VAR, dopatrzył się zagrania Chielliniego ręką.

To nie była ostatnia zła wiadomość dla doświadczonego obrońcy Juventusu. Chwilę później Chiellini zszedł z murawy ponieważ w opisanej wyżej sytuacji doznał urazu. Zastąpił go Francesco Acerbi.

1:0 zrobiło się w 26. minucie. Bohater meczu z Włochami, Domenico Berardi, dostał piłkę na prawym skrzydle, popędził na bramkę rywala i zagrał wzdłuż bramki spod linii końcowej. A tam stał Manuel Locatelli, który nie miał problemu z umieszczeniem piłki w bramce.

W 52. minucie ten sam Locatelli otrzymał piłkę przed polem karnym od Nicolo Barelli i precyzyjnym strzałem przy słupku podwyższył prowadzenie Włochów. Zasłonięty Yann Sommer nawet nie drgnął w bramce.

Mimo prowadzenia 2:0 Włosi nadal atakowali - szanse mieli Lorenzo Insigne i Ciro Immobile. Ten ostatni na minutę przed końcem spotkania zrehabilitował się za zmarnowane wcześniej sytuację - po szybkim kontrataku uderzył z kilkunastu metrów przy słupku a Sommer nie zdołał dosięgnąć piłki.

Włosi, którzy przed tegorocznym Euro nigdy nie wygrali na Mistrzostwach Europy meczu więcej niż dwoma bramkami w drugim meczu zanotowali wynik 3:0. Teraz mogą spokojnie czekać na rywala w 1/8 finału.

Włochy - Szwajcaria 3:0 (1:0)

Bramki: Manuel Locatelli (26 i 52), Ciro Immobile (89)

Żółte kartki: Mario Gavranović, Breel Embolo (Szwajcaria)

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (24. Francesco Acerbi), Leonardo Spinazzola - Nicolo Barella (87. Bryan Cristante), Jorginho, Manuel Locatelli (86. Matteo Pessina) - Domenico Berardi (70. Rafael Toloi), Ciro Immobile, Lorenzo Insigne (69. Federico Chiesa)

Szwajcaria: Yann Sommer - Nico Elvedi, Fabian Schaer (57. Steven Zuber), Manuel Akanji - Kevin Mbabu (58. Silvan Widmer), Remo Freuler (84. Djibril Sow), Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri (76. Ruben Vargas), Ricardo Rodriguez - Haris Seferović (46. Mario Gavranović), Breel Embolo

Sędziował: Siergiej Karasiow (Rosja)