Związek Nauczycielstwa Polskiego obawia się zmian w ustawie o oświacie.
Wbrew przedstawionemu przez projektodawców uzasadnieniu do nowelizacji propozycje Ministerstwa Edukacji Narodowej, poza przepisami rekrutacyjnymi i porządkującymi, przewidują wiele zmian o charakterze merytorycznym, niezwiązanych z deklarowanym celem opiniowanego projektu – czytamy w opinii związku do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Chodzi przede wszystkim o zmiany dotyczące przekazywania szkół przez gminy. ZNP od dawna walczy z tego rodzaju praktykami, zaskarżył je nawet do Trybunału Konstytucyjnego.
MEN w uzasadnieniu do ustawy zapewnia, że doprecyzowanie przepisów całkowicie rozwiąże problem przekazywania szkół gminnym spółkom prawa handlowego. ZNP zauważa jednak, że według nowelizacji jednostka samorządu będzie mogła przekazać szkołę związkowi komunalnemu.
– Tak sformułowany przepis, zamiast powstrzymać gminy przed rezygnacją z prowadzenia szkół publicznych, umożliwi przekazywanie placówek związkowi komunalnemu. Ponieważ związek komunalny jest osobą prawną inną niż jednostka samorządu, nauczyciele szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez taki związek nie podlegają Karcie nauczyciela. Szkoła czy dom kultury to nie przedsiębiorstwo, a związek komunalny przy ich prowadzeniu będzie kierował się kryteriami ekonomicznymi. To obniży jakość usług – przestrzega Sławomir Broniarz, prezes ZNP.