Choć Ministerstwo Kultury nie widzi potrzeby zmiany ustawy o języku polskim, Rada Języka Polskiego dostrzega taką konieczność.

– Nowelizacja powinna zapewnić wzrost znaczenia języka polskiego na wszystkich poziomach kształcenia. Dla kandydatów na pracowników służby cywilnej należy wprowadzić obowiązek zdania egzaminu z poprawnego posługiwania się polszczyzną – zauważyła Katarzyna Kłosińska na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Certyfikat znajomości polszczyzny powinni uzyskiwać cudzoziemcy ubiegający się o polskie obywatelstwo, stały pobyt na terytorium RP lub kończący polską szkołę wyższą.

Zdaniem Rady Języka Polskiego do szczególnej troski o poprawne i sprawne wypowiadanie się muszą zostać zobowiązani nauczyciele i politycy. Wśród postulatów zmian znalazło się wpisanie do ustawy, że język reklam powinien uzyskiwać pozytywną opinię rzeczoznawców zaaprobowanych przez RJP.

Rada w przyszłym roku ma przeprowadzić badanie przestrzegania ustawy o języku polskim. Co ciekawe, na ten cel Polska Akademia Nauk otrzymała niewiele ponad 4 tys. zł, a to duże przedsięwzięcie wymagające zaangażowania kilkunastu osób.