W szkole, w której przewidziano ferie (placówka feryjna), muszę zmniejszyć zatrudnienie o dwóch nauczycieli. Czy nauczycielowi zaangażowanemu na umowę o pracę na czas nieokreślony (kontraktowemu) można dać wypowiedzenie z przyczyn ekonomicznych – konieczność dostosowania stanu personelu ?do założeń arkusza organizacyjnego – stosując przy tym wyłącznie kodeks pracy i ustawę o zwolnieniach grupowych?
Nie.
Nauczyciel zaangażowany na stałej umowie ?o pracę podlega tym samym regulacjom ?z pragmatyki służbowej co nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania. Jest to art. 20 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 191, dalej KN). Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 12 listopada 2008 r. (I PK 79/08). Nauczycielowi kontraktowemu zatrudnionemu na podstawie mianowania, którego ?dyrektor musi zwolnić ze względu na wymogi arkusza organizacyjnego, daje trzymiesięczne wymówienie z jednej ?z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 pkt 1 i 2 KN, czyli:
Ponadto w przypadku wskazanym w art. 20 ust. 1 pkt 2 KN nauczyciel ma prawo w ciągu 30 dni od doręczenia mu wymówienia złożyć pisemny wniosek o przeniesienie go ?w stan nieczynny, co powoduje bezskuteczność wypowiedzenia. Składając je nauczycielowi zatrudnionemu na bezterminowej umowie o pracę, dyrektor ma też obowiązek stosować procedurę z art. 20 KN (m.in. powiadomić zwalnianego o możliwości przeniesienia w stan nieczynny, przeprowadzić konsultację związkową), a nie ?z kodeksu pracy. Jednak nauczyciel umowny, który stracił posadę w trybie art. 20 KN, otrzymuje odprawę z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika z ustawy ?o tzw. zwolnieniach grupowych (tekst jedn. DzU z 2003 r. ?nr 90, poz. 844 ze zm.).
Zgodnie z arkuszem organizacyjnym w nowym roku szkolnym 2014/2015 placówka nie będzie prowadzić zajęć z języków obcych w rozszerzonym zakresie. Dyrektor szkoły musi się rozstać z dwoma nauczycielami. Jeden, którego wytypował do redukcji, pracuje na podstawie mianowania. Czy dyrektor musi poszukać mu godzin do uzupełnienia pensum w innej szkole?
Do końca maja 2014 r. dyrektor powinien wręczyć wypowiedzenie z powodu zmian w planie nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela ?w pełnym wymiarze zajęć. Jednak ten mianowany może zgodzić się na ograniczenie zatrudnienia w trybie art. 22 ?ust. 2 KN, ale maksymalnie do połowy wymiaru zajęć. ?W konsekwencji odpowiedniemu zmniejszeniu uległoby ?też jego wynagrodzenie. Dyrektor nie musi ani zasięgać informacji o możliwości uzupełnienia pensum w innej placówce, ani składać propozycji ograniczenia zatrudnienia, jeżeli faktycznie nie ma takiej możliwości (np. wyrok SN ?z 8 grudnia 2005 r., I PK 94/05). Jest to jednak generalna zasada, mająca wyjątki. I tak, dyrektor nie może stosować praktyk dyskryminujących, np. przydzielić innemu nauczycielowi językowemu godziny ponadwymiarowe, ?a innego zwolnić ze względu na niemożność jego dalszego zatrudniania w pełnym wymiarze zajęć (m.in. orzeczenie SN ?z 12 marca 2013 r., I PK 225/13). Ponadto w świetle wyroku ?SN z 27 lutego 2013 r. (I PK 199/12) dyrektor szkoły musi złożyć nauczycielowi mianowanemu propozycję ograniczenia zatrudnienia do wymiaru nie niższego niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć tylko wtedy, gdy przed upływem ustawowego wypowiedzenia dysponuje pewną wiedzą o możliwości zapewnienia mu zatrudnienia ?w takim rozmiarze.