Reklama
Rozwiń

Nauczyciel z wyzszym wykształceniem a niż demograficzny

Wymóg ukończenia studiów wyższych również przez uczących w klasach I–III oraz w przedszkolach ma być lekiem na niż demograficzny w szkołach wyższych.

Publikacja: 19.08.2015 09:31

Nauczyciel z wyzszym wykształceniem a niż demograficzny

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik

Nauczyciele uczący w przedszkolach i w młodszych klasach szkoły podstawowej będą musieli uzyskać dyplom magistra do 2020 r. MEN przychylił się do uwag zgłoszonych w trakcie uzgodnień projektu rozporządzenia ws. kwalifikacji nauczycieli. Magistrami nie będą musieli być tylko nauczyciele teoretycznej i praktycznej nauki zawodu, zatrudniani w zawodówkach i technikach, oraz doradcy zawodowi zatrudniani w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Wszyscy pozostali powinni uzupełnić wykształcenie.

– Zmiany powinny dotyczyć nauczycieli dopiero wkraczających do zawodu, a nie tych, którzy go wykonują i przez lata rozwijali swoje kompetencje. Zależy nam na jak najwyższym poziomie nauczania w szkołach i przedszkolach, ale prawo nie powinno działać wstecz – mówi Teresa Misiuk, zastępca przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność". I dodaje, że na studia magisterskie będą musiały iść rzesze osób z ukończonymi studiami licencjackimi i kolegiami nauczycielskimi, chociaż świetnie sprawdzają się w roli nauczyciela.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono