Nowatorskie projekty czasów pandemii

Zestaw do wykrywania koronawirusa czy apka do walki z covidową depresją to tylko niektóre z polskich innowacji nagrodzonych w konkursie „Rzeczpospolitej”.

Publikacja: 28.09.2021 23:00

Technologia farm wertykalnych  od startupu Vertigo to jedna z nagrodzonych przez „Rzeczpospolitą” po

Technologia farm wertykalnych od startupu Vertigo to jedna z nagrodzonych przez „Rzeczpospolitą” polskich innowacji 2020 r.

Foto: materiały prasowe

Nowatorskie projekty, które powstały nad Wisłą w ub.r., były wyjątkowe – innowacyjne przedsięwzięcia realizowano bowiem w czasie pandemii, która, jak się okazuje, nie tylko nie zahamowała, ale wręcz zainspirowała i zdynamizowała wiele startupów, ale i dojrzałych już firm. Konkurs Orzeł Innowacji wyłonił najciekawsze projekty, które narodziły się lub zostały zrealizowane w 2020 r.

Wizja i determinacja

Pandemia stała się impulsem do zmiany sposobu myślenia o innowacjach. Uświadomiła wielu firmom, że poszukiwanie nowych rozwiązań jest kluczowe dla utrzymania i rozwoju działalności. Zdaniem Piotra Modrzewskiego, Business Design Consultanta w firmie Edisonda, przełom nastąpił w głowach klientów i konsumentów, którzy przestali się bać korzystania i próbowania nowych rozwiązań.

– W efekcie w ostatnim roku obserwowaliśmy wyraźne przyspieszenie wdrażania innowacji w zakresie cyfryzacji usług i procesów – zauważa.

Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments, jeszcze w trakcie trwania konkursu zapowiadał, że poszukiwani będą przedsiębiorcy z wizją i determinacją. – Docenimy szczególnie tych, którzy podejmują te wyzwania w szeroko rozumianej edukacji, zdrowiu, produkcji energii, żywności oraz nowoczesnej infrastrukturze – wyliczał.

I tak też się stało. Nagrody przyznano w kilku kategoriach. Za najlepszy projekt rozwiązania technologicznego jury uznało pomysł spółki Vertigo – system farm wertykalnych do uprawy w zamkniętych, kontrolowalnych warunkach roślin niezbędnych do produkcji naturalnych kosmetyków, farmaceutyków czy żywności funkcjonalnej.

W kategorii rozwiązanie dla dobra wspólnego wyłoniono dwóch zwycięzców: firmę Addictions.ai, która opracowała platformę Helping Hand dla osób potrzebujących wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Aplikacja ułatwia dostęp do specjalistów i pomaga walczyć m.in. z covidową depresją. Z kolei Creative Publishing została nagrodzona za nowatorską propozycję modelu biznesowego ułatwiającego wykorzystanie odpadów produkcyjnych pochodzenia tekstylnego.

Wśród nagrodzonych innowatorów znalazły się także znane, dojrzałe biznesy, jak Bank Pekao (za aplikację PeoPay KIDS), Creotech Instruments (za moduł sterujący do systemu kontrolno-pomiarowego przeznaczonego dla technologii kwantowych) i spółka DAC (za wdrożenie mobilnego urządzenia IoT do monitorowania stanu oraz lokalizacji transportowanego mleka). Jury przyznało ponadto wiele wyróżnień, które trafiły m.in. do autorów: elektrowni słonecznej ze zintegrowanym magazynem energii (firma Almides) czy systemu nagradzania maszynistów za tzw. ecodriving (spółka SKM).

Ekspansja startupów

W konkursie „Rzeczpospolitej" doceniono też startupy z potencjałem nie tylko podboju rodzimego rynku, ale skutecznej ekspansji.

W tym gronie znalazło się GeneMe, firma, która opracowała zestaw przeznaczony do szybkiej identyfikacji koronawirusa, a także Giganci Programowania, autor programu kursów programowania dla dzieci i młodzieży, który wdrażany jest już na zagranicznych rynkach.

W kategorii tej przyznano też liczne wyróżnienia. Trafiły one choćby do twórców aplikacji pozwalającej zrozumieć potencjał lokalizacji i zachowań klientów w konkretnym miejscu na mapie (startup placemepl) czy założycieli innowacyjnej spółki Mirror Investment, która specjalizuje się w interaktywnych lustrach.

Kategoria: Startup z potencjałem Polska-Świat

Nagroda:

GeneMe sp. z o.o. za zestaw SAVD GeneMe SARS-CoV-2 Direct Rapid Detection Kit przeznaczony do identyfikacji in vitro nowego koronawirusa SARS-CoV-2 w jednej reakcji.

GeneMe to firma założona w 2018 roku, zajmująca się wykonywaniem badań genetycznych we własnych nowoczesnych laboratoriach. Cały proces, począwszy od momentu przyjęcia próbki do laboratorium poprzez proces badania aż do sporządzenia raportu i bankowania DNA, wykonywany jest bezpośrednio przez GeneMe przy zachowaniu wszelkich norm pracy z materiałami biologicznymi oraz wytycznych dobrej praktyki laboratoryjnej. Zestaw SAVD GeneMe SARS-CoV-2 Direct Rapid Detection Kit jest przeznaczony do identyfikacji in vitro nowego koronawirusa SARS-CoV-2 w jednej reakcji. Obecność w zestawie innowacyjnej i opatentowanej polimerazy Pwo oraz swoistych starterów umożliwiła stworzenie wysoce swoistego i czułego zestawu do szybkiej detekcji SARS-CoV-2.

Wyróżnienie:

Placemepl sp. z o.o. za aplikację pozwalającą zrozumieć potencjał lokalizacji i zachowań klientów w fizycznym miejscu – pod konkretnym adresem na mapie

Placeme powstało w lipcu 2017 roku. Tworzy aplikację pozwalającą zrozumieć potencjał lokalizacji i zachowań klientów pod konkretnym adresem na mapie. Robi to, agregując setki gigabajtów danych i nakładając na to swoją wiedzę oraz doświadczenie w obszarze data science. Firma przetwarza dane tak, że pozwalają np. zobaczyć, skąd ludzie przychodzą do danej lokalizacji, ile czasu tam spędzają, w jakich innych miejscach bywają. W połączeniu z wieloma innymi źródłami danych firma jest w stanie stworzyć precyzyjny profil demograficzny takiej osoby i odwzorować jej model zachowań offline. Jednymi z pierwszych klientów placeme były takie firmy jak Medicover oraz Dino, które nadal pracuje z placeme. Firma ma również na koncie współpracą z ING Bankiem Śląskim, Orange, sieciami Spar czy Netto.

Kategoria: Startup z potencjałem Polska-Świat – projekt

Nagroda:

Giganci Programowania sp. z o.o. za program kursów programowania dla dzieci i młodzieży

Giganci Programowania to najszybciej rozwijająca się szkoła programowania dla dzieci i młodzieży w Polsce, realizująca program według niemal 300 scenariuszy w ramach ponad 30 kursów. Są one realizowane w formułach wakacyjnych i semestralnych kursów stacjonarnych oraz wakacyjnych i semestralnych kursów online. Spotkania odbywają się zwykle raz w tygodniu (dwie godziny lekcyjne), a w semestrze jest ich aż 14. Dostępne są także krótsze, bardziej specjalistyczne kursy online składające się zwykle z kilku zajęć. Organizowane są też darmowe ogólnopolskie warsztaty z programowania „Koduj z Gigantami" oraz szereg aktywności podnoszących kompetencje kadry nauczycielskiej w ramach akcji „Nauczyciel przyszłości". Giganci mają 130 placówek w Polsce (60 własnych i 70 franczyzowych), placówki własne w Hiszpanii, Meksyku i Chile oraz franczyzowe w Chorwacji i na Słowacji. Spółka ma także plany wejścia na kolejne rynki.

Wyróżnienie:

CO2 Energy Storage sp. z o.o. za technologię konwersji CO2 i wodoru do metanolu

CO2 Energy Storage została założona w 2019 r. przez Innox Nova dla komercjalizacji innowacyjnej technologii konwersji CO2 i wodoru do metanolu. Innox Nova ma na nią licencję od właściciela, Instytutu ICIQ w Hiszpanii. Metoda ta charakteryzuje się wysoką wydajnością, pozwala też na stosowanie zanieczyszczonych strumieni gazów przemysłowych jako źródła surowców do produkcji metanolu. Dzięki temu gazy odpadowe w zakładach przemysłowych mogą stać się źródłem dodatkowego dochodu, zamiast być marnowane lub być podstawą do opłat od emisji CO2. Produkując metanol z CO2, uzyskuje się tzw. zielony metanol, ekologiczny, którego cena rynkowa jest wyższa od ceny metanolu z paliw kopalnych. Tą metodą można też recyklingować CO2 emitowany przy produkcji wodoru z paliw kopalnych, uzyskując zielony wodór. Jest to również możliwość magazynowania wodoru lub energii w formie metanolu – to forma magazynowania stabilna, bezpieczna i długotrwała.

Wyróżnienie:

Mirror Investment sp. z o.o. za lustra interaktywne eMirror funkcjonujące w oparciu o system eMI (Digital Signage).

Mirror Investment działa w branży IT/hardware/software/IoT/reklama. Produkuje lustra interaktywne eMirror działające w oparciu o system eMI (Digital Signage). Obok funkcji wyświetlacza w dalszym ciągu służą także do przeglądania się. Mają wiele zastosowań, w zależności od potrzeb klienta. Można na nich wyświetlać różne zaplanowane treści (reklamy, informacje, indywidualne widżety), które mogą być targetowane pod konkretną grupę odbiorców, a także pozyskiwać informacje analityczne z odbioru treści. Lustra dodatkowo są wyposażone w moduły rozpoznawania obrazu oraz AI, służące do rozpoznawania i targetowania odbiorców oraz do automatycznego wyświetlania przeznaczonych dla nich treści w czasie rzeczywistym. Zaprojektowany przez firmę system eMI pozwala na inteligentne zarządzanie wyświetlanymi treściami.

Kategoria: Najlepsze rozwiązanie technologiczne

Wyróżnienie:

IDENTT sp. z o.o. za system wyposażony w algorytmy wspierające proces weryfikacji tożsamości w procesie obsługi klienta.

IDENTT udostępnia system wyposażony w algorytmy wspierające proces weryfikacji tożsamości wszędzie tam, gdzie potwierdzenie tożsamości jest niezbędne w procesie obsługi klienta. Automatyczna weryfikacja pozwala na dokładniejsze i bardziej wiarygodne zweryfikowanie dokumentu niż przy wykorzystaniu metod tradycyjnych. W połączeniu z biometrycznym sprawdzeniem wizerunku osoby firma korzystająca z tych rozwiązań ma zdecydowanie większą szansę na wykrycie anomalii czy prób wyłudzeń. Odpowiadając na nowe możliwości, jakie daje e-Dowód, we współpracy z Bankiem Pekao firma przygotowała rozwiązanie pozwalające na potwierdzenie tożsamości klienta poprzez odczytanie danych z warstwy elektronicznej dowodu tożsamości. Obecnie z produktów IDENTT korzysta wiele podmiotów z branży finansowej, takich jak banki, firmy pożyczkowe, towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Dzięki uruchomieniu zdalnej weryfikacji możliwe są zakłady i gry losowe online.

Wyróżnienie:

simpl sp. z o.o. za rozwiązanie pozwalające zweryfikować potencjalnego najemcę mieszkania.

Simpl.rent to polsko-brytyjski startup fintechowy, który wprowadził na polski rynek nowy standard weryfikacji najemców mieszkań. Pozwala sprawdzić tożsamość, historię finansową najemcy i jego dochody w odniesieniu do wysokości kosztów wynajęcia mieszkania. Proces można przeprowadzić zdalnie i bardzo szybko – nawet w kilka minut od otrzymania linku weryfikacyjnego. Taka ekspresowa weryfikacja, której efektem jest Certyfikat Najemcy, możliwa jest dzięki otwartej bankowości oraz rozwiązaniom AI. Weryfikowany sam wybiera sposób sprawdzenia siebie w obszarze tożsamości i zarobków. simpl.rent jest zintegrowane z największymi bazami informacji konsumenckiej i gospodarczej oraz automatycznie korzysta z informacji, do których mają dostęp np. banki przy udzielaniu kredytów. System weryfikacji może być wykorzystany w każdej branży, gdzie wynajmowane są dobra o dużej wartości.

Wyróżnienie:

PySense sp. z o.o. za platformę sprzętową (hardware) i systemową (software) pozwalającą na bezproblemową komunikację różnych urządzeń (punktów danych) znajdujących się w sieci wykorzystywanej m.in. przez sektor energetyczny, telekomunikacyjny

PySense rozwija platformę sprzętową (hardware) i systemową (software) pozwalającą na bezproblemową komunikacją różnych urządzeń (punktów danych) w sieci. Umożliwia tym samym lepsze zarządzanie aktywami, a poprzez analizę danych rozwiązuje problem braku interoperacyjności różnych technologii przesyłu danych. Zapewnia dostosowanie architektury oraz technologii rozwiązań pod lokalne i krajowe potrzeby odbiorców. Do przykładowych urządzeń z sektora energetycznego można zaliczyć: inwertery, liczniki energii elektrycznej, magazyny energii czy ładowarki do aut energetycznych. PySense konstruuje urządzenia i oprogramowanie tak, by pozostać niezależnym od technologii przesyłu danych i w sposób optymalny zapewnić rozwój całego sektora energetycznego. Do jej kluczowych klientów należą największe grupy energetyczne w kraju, ale też podmioty z sektora telekomunikacyjnego, kolejowego czy podmioty przemysłowe.

Wyróżnienie:

WOTEL sp. z o.o. sp.k. za pływającą jednostkę – hotel na wodzie

Produkt firmy to modułowy budynek pływający. Jak wskazuje WOTEL, jest to innowacja na skalę światową, umożliwiająca umieszczenie pływających domów/hoteli na płytkich akwenach. Wotel to jednostka pływająca z własnymi instalacjami, możliwością doposażenia w panele fotowoltaiczne czy turbinę wodną i oczyszczalnię. Konstrukcja, materiały i modułowość umożliwiają zaproponowanie klientowi niewielkich kosztów utrzymania i użytkowania obiektu, systemu do zarządzania obiektami wraz z analizą inwestorską, autorskiego sposobu cumowania dostosowanego do większości warunków panujących na akwenach, możliwości bezobsługowego zarządzania wotelem (aplikacja), atrakcyjnego czasu produkcji jednostki (trzy miesiące), wielokrotnego montażu oraz demontażu konstrukcji i przeniesienia jej w inne miejsce czy zapotrzebowania energetyczne nie wyższe niż 40 kWh (m2/rok).

Kategoria: Najlepsze rozwiązanie technologiczne – projekt

Nagroda:

Vertigo sp. z o.o. za zaplecze technologiczne do uprawy roślin w zamkniętych, kontrolowalnych warunkach celem ich późniejszego przetworzenia i wyekstrahowania do postaci półproduktów stosowanych przy produkcji naturalnych kosmetyków, farmaceutyków i żywności funkcjonalnej (farmy wertykalne)

Zastosowane przez Vertigo Farms technologie (farmy wertykalne i ekstrakcja nadkrytycznym CO2) to najbardziej rozwinięte techniki pozyskiwania składników roślinnych w swoich obszarach, a proces Vertigo integruje procesy realizowane dotąd oddzielnie i przez inne podmioty. Uzyskane w ten sposób korzyści to brak konieczności stosowania środków ochrony roślin, ograniczenie zużycia wody, skrócenie łańcuchów dostaw. Technika uprawy pozwala uzyskać niespotykaną dotąd powtarzalność produkcji ze względu na wyeliminowanie czynnika pogody – dowolne rośliny (głównie zioła) hodowane są bez dostępu światła słonecznego z wykorzystaniem lamp doświetlających. Ekstrakcja nadkrytyczna jest techniką tzw. zielonej chemii. Techniki indoor farming mają w przyszłości zapewnić zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo żywnościowe, zwłaszcza na terenach zurbanizowanych, jednak w przypadku Vertigo Farms są wykorzystywane do uzyskania wysokiej jakości surowca do dalszego przetworzenia.

Wyróżnienie:

Hydrum sp. z o.o. za projekt HydroHub umożliwiający zagospodarowanie i utylizację dołowych wód kopalnianych z kopalń węgla kamiennego w procesie elektrolizy z udziałem odnawialnych źródeł energii (OZE) w celu wytwarzania zielonego wodoru jako potencjalnego magazynu energetycznego do różnego typu konwersji (elektrycznej oraz cieplnej)

Ogłoszony przez Komisję Europejską Zielony Ład zakłada dojście do neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz wspieranie firm w dziedzinie czystych produktów i technologii. Dekarbonizacja oznacza wzrost udziału OZE w miksie energetycznym i kluczową rolę powiązanych technologii power-to-gas oraz tzw. zielonego wodoru jako potencjalnego magazynu i paliwa przyszłości. Niestety, obecny stan elektrolizerów wymaga jako surowca czystej wody, której zasoby są poważnie ograniczone. Rozwiązaniem może być wykorzystanie do produkcji wodoru dołowych wód kopalnianych z czynnych kopalń węgla kamiennego, które dziś w przeważającej części trafiają do rzek i stanowią ogromny problem środowiskowy.

Zadaniem projektu HydroHub jest zagospodarowanie i utylizacja dołowych wód kopalnianych w procesie elektrolizy z udziałem OZE celem wytwarzania zielonego wodoru.

Wyróżnienie:

Caulfield sp. z o.o. za platformę robotów DBR77.com

Platforma robotów DBR77.com jest innowacyjnym rozwiązaniem na skalę światową – nigdzie indziej nie istnieje wirtualna przestrzeń, która umożliwia firmom produkcyjnym zaprojektowanie stanowiska pracy, wykorzystująca narzędzia 3D i dobór robota zgodnie z potrzebami. Platforma to połączenie dwóch modeli biznesowych: marketplace oraz SaaS. Zapewnia szeroki i powszechny dostęp do informacji na temat robotyzacji. Zaprojektowane i wdrożone dzięki platformie stacje robocze mogą także pracować w modelu Robot as a Service (RaaS), gdzie zamiast sprzedawać aplikację, praca robota jest sprzedawana na linii klienta. Platforma chce się stać pierwszym globalnym rynkiem dla robotów przemysłowych opartych na subskrypcji, obsługujących chmurę i przeznaczonych do procesów produkcyjnych.

Wyróżnienie:

Electron Square sp. z o.o. za modułowy system o nazwie 4 Pin Interface umożliwiający szybkie prototypowanie elektroniki osobom bez zaawansowanej wiedzy w tym obszarze

Podczas procesu R&D przeprowadzonego przez wewnętrzny zespół Electron Square powstał modułowy system nazwany 4 Pin Interface. Umożliwia on szybkie prototypowanie elektroniki osobom bez zaawansowanej wiedzy w tym obszarze. 4 Pin Interface działa na zasadach plug and play, inwariantne złącze daje użytkownikowi wysoką elastyczność. Rozwiązanie to zostało zastrzeżone patentem. Zaprojektowany system to nie tylko innowacyjne złącze. Zostało opracowanych także 35 modułów funkcjonalnych, w planach jest ich ponad 200. Każdy moduł ma bibliotekę frimware, dodatkowo został stworzony konfigurator wraz z edytorem kodu, co pozwala na szybkie i intuicyjne programowanie elektroniki na zaawansowanym poziomie. Platforma jest przeznaczona dla amatorów, twórców DIY oraz edukacji, a także dla klientów komercyjnym.

Wyróżnienie:

Hydrogen First sp. z o.o. za projekt zbiorników na wodór pod ciśnieniem, do masowego gromadzenia, przechowywania i transportu tego paliwa i nośnika energii

Firma proponuje innowacyjny produkt w postaci zbiorników na wodór pod ciśnieniem, do masowego gromadzenia, przechowywania i transportu tego paliwa i nośnika energii dla magazynów, które generują wartość dla klientów korzystających lub zamierzających korzystać z ekonomii wodoru. Proponuje także sposoby rozwiązywania problemów bezemisyjnego nośnika energii oraz zaspokajania potrzeb klientów związanych z rozwiązaniami neutralnymi środowiskowo. Wskazane przez firmę przewagi konkurencyjne jej rozwiązania, to redukcja masy, ograniczenie wykorzystania materiału w produkcji, wzrost bezpieczeństwa, kształty odpowiadające potrzebom klienta – cylindry, kule, płaskie, torusy itd., znacznie szybszy proces produkcji oraz konkurencyjna cena.

Kategoria: Rozwiązanie dla dobra wspólnego – projekt

Wyróżnienie:

Beemmunity Unlimited sp. z o.o. za opracowanie naturalnego preparatu do zwalczania chorób pasożytniczych pszczół miodnych na bazie olejku eterycznego z konopi siewnych

Beemmunity oferuje opatentowany preparat na bazie konopi siewnych, który zwiększa odporność pszczół w walce z chorobą zwaną warrozą. Preparaty chemiczne mają wpływ na zanieczyszczenie miodu oraz wosku, przez co niemożliwe jest ich stosowanie w okresie produkcji miodu. Technologia Beemmunity opiera się na autorskim rozwiązaniu, szczególnie potrzebnym w dobie kryzysu zapylaczy oraz ze względu na fakt, że Varroa destructor potrafi w ciągu kilku lat uodpornić się na akarycydy. Cechy produktu to naturalność, skuteczność, brak uodparniania się na repelent, łatwość aplikacji, brak wpływu na produktywność pszczół i bezpieczeństwo.

Wyróżnienie:

Fundacja Mamo Pracuj za platformę Talenti, która wspiera kobiety w procesie rekrutacji

O unikalności rozwiązania Talenti stanowią koncentracja na grupie kobiet, wpływ społeczny i wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego. Dzięki temu platforma oferuje rozwiązanie działające na większą skalę niż klasyczne agencje rekrutacyjne i wykazujące większą skuteczność także wśród kandydatek, które samodzielnie odpowiadają na oferty pracy. Opracowana przez platformę ścieżka kariery pozwala obu stronom zapewnić wysoki wskaźnik dopasowania kandydatki do oferty i kultury organizacyjnej firmy, a dogłębne poznanie potrzeb i talentów kandydatki wpłynie na jej pewność siebie i poczucie spełnienia w miejscu pracy. Dla pracodawców, to szansa na obniżenie czasu i kosztów poszukiwania pracowników, lepsze dopasowanie pracowników, utrzymanie niskiego wskaźnika rotacji i zwiększenie różnorodności w zespołach.

Wyróżnienie:

Advanced Diagnostic Equipment sp. z o.o. za przenośny analizator oddechu do monitorowania cukrzycy o nazwie Diabetomat

Misją Advanced Diagnostic Equipment jest komercjalizacja Diabetomatu. Jest to przenośny analizator oddechu do monitorowania cukrzycy. Wynalazek zbliżony wyglądem do alkomatu pozwala na bezinwazyjne monitorowanie cukrzycy na podstawie analizy śladowych ilości związków obecnych w wydychanym powietrzu – biomarkerów. Dzięki specjalnemu interfejsowi oraz ergonomii ułatwi życie wszystkim cukrzykom, ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych i o organicznej sprawności ruchowej. Standardowe glukometry wymagają nakłucia palca celem pobrania krwi. Urządzenia CGM/FGM (pomiar ciągły) też wymagają wkłucia przy wprowadzaniu sensora pod skórę, pozostający na ciele nadajnik jest stale widoczny, nie wszyscy chorzy zaś mogą sobie pozwolić na cykliczną wymianę drogich sensorów. Pomiar Diabetomatem byłby bezbolesny, łatwy i dyskretny, a przy tym 2,5-krotnie tańszy od glukometrów paskowych i nawet do 25 razy tańszy od aparatów CMG/FGM.

Kategoria: Rozwiązanie dla dobra wspólnego

Nagroda:

Creative Publishing Katarzyna Drewniany za propozycję modelu biznesowego ułatwiającego efektywne wykorzystanie odpadów produkcyjnych pochodzenia tekstylnego

Startup powstał w 2020 r. w odpowiedzi na problem nieefektywnego gospodarowania i krótkowzrocznej gospodarki odpadami tekstylnymi w sektorze odzieżowym. Ciągły wzrost strumienia odpadów poprodukcyjnych tkanin nie idzie w parze z rozbudową systemu zbiórki, a tym bardziej z budową instalacji do przetwarzania tego odpadu. W Polsce co roku wytwarza się 2,5 mln ton odpadów pochodzenia tekstylnego, które mogą być ponownie użyte. Rozwiązanie firmy zakłada maksymalizowanie wartości poprodukcyjnych odpadów tekstylnych i pozostawienie ich jak najdłużej w obiegu. Pozwala rozwiązać problem szwalni z ich utylizacją i ograniczonymi możliwościami ponownego wykorzystania. Firma jest pośrednikiem między projektantami, szwalniami, markami modowymi a klientami końcowymi, którzy są zainteresowani zakupem skrawków materiałów.

Nagroda:

Addictions.ai sp. z o.o. za platformę HelpingHand dla osób potrzebujących wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego

Platforma Helping Hand powstała na przełomie 2019 i 2020 roku jako aplikacja do walki z chorobą alkoholową. Od początku w projekt zaangażowani zostali wyłącznie doświadczeni eksperci/praktycy z obszaru psychiatrii i psychologii. Jest pierwszą w Polsce platformą udostępniającą aplikacje mobilne (iOS i Android) oraz panel WEB-owy (z narzędziami dla terapeutów) dla osób potrzebujących wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Oferuje dostęp do certyfikowanych terapeutów oraz daje dostęp do narzędzi autodiagnostycznych i autoterapeutycznych. Cały proces realizowany jest przy całkowitej anonimowości użytkownika, dostępności 24/7 i wysokiej jakości. Z aplikacji skorzystało jak dotąd ponad 10 tys. osób.

Kategoria: Przedsiębiorstwa

Nagroda:

Bank Pekao SA za aplikację PeoPay KIDS

PeoPay KIDS to finansowy ekosystem kierowany do najmłodszych odbiorców – dzieci w wieku 6–13 lat i ich rodziców. Nie jest jednak tradycyjnym produktem bankowym – jest to rozwiązanie, którego sercem jest aplikacja ucząca oszczędzania i wyjaśniająca funkcję pieniądza. Ma pomóc rodzicom w edukacji finansowej dzieci. Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na świecie. Ekosystem PeoPay KIDS obejmuje intuicyjną aplikację mobilną dla najmłodszych wraz z kontem i bezpłatną kartą. Jedną z najważniejszych funkcji jest możliwość oszczędzania przez dzieci pieniędzy w wirtualnej skarbonce, która w rzeczywistości jest kontem oszczędnościowym. W aplikacji można odkładać daną kwotę na wybrany cel, kontrolując jednocześnie przebieg zbiórki. Co ważne, wszystkie operacje wykonywane w aplikacji przez najmłodszych odbywają się pod kontrolą rodzica.

Nagroda:

Creotech Instruments SA za moduł sterujący Kasli v2.0.1 do systemu kontrolno-pomiarowego przeznaczonego dla technologii kwantowych

Kasli v2.0.1 to główny moduł sterujący do systemu kontrolno-pomiarowego przeznaczonego dla technologii kwantowych. Stanowi mózg ekosystemu ARTIQ/SINARA, który jest przeznaczony w szczególności do prowadzenia badań doświadczalnych w zakresie szeroko pojętych układów kwantowo-mechanicznych, takich jak zimne atomy, kondensaty Bosego-Einsteina i komputery kwantowe na pułapkach magneto-optycznych. Kontroler ten nie tylko doprowadza zasilanie do wszystkich punktów systemu, ale posiada też umiejętność zarządzania wszystkimi modułami, czyli całym sprzętem w laboratorium fizyki kwantowej. I właśnie ta możliwość zarządzania ekosystemem w pełnej kompatybilności z możliwościami oferowanymi przez oprogramowanie ARTIQ/SINARA czyni go unikatowym. Dzięki idealnemu dopasowaniu hardware-software osiągalny jest mikrosekundowy czas reakcji systemu kontrolnego niezbędny w technologiach kwantowych.

Nagroda:

DAC SA za wdrożenie mobilnego urządzenia IoT do monitorowania stanu oraz lokalizacji transportowanego mleka – D_Box

D_Box to zespół urządzeń w autorskim systemie IT dla branży mleczarskiej o nazwie MuuMap. Z jego pomocą transportuje się ponad 60 proc. mleka w Polsce. Dotychczas potwierdzenie liczby odebranych litrów mleka od producenta dział skupu ręcznie wpisywał do systemu rozliczeń. To ponad 2000 odbiorów dziennie, a powstałe błędy weryfikowano manualnie. Rozwiązanie firmy DAC umożliwia zautomatyzowanie procesu zwózki mleka przy jednoczesnym ograniczeniu błędów w notowanej ilości litrów mleka przekazanego przez rolników, eliminacji możliwości oszustw podczas odbioru mleka, automatycznej kontroli wprowadzanych informacji, redukcji ręcznego wprowadzania danych i możliwości dynamicznej zmiany trasy. Zintegrowanie z siecią 4G i wykorzystanie technologii Bluetooth Low Energy pozwoliło na stworzenie w pełni mobilnego urządzenia przeznaczonego do pojazdów transportowych.

Wyróżnienie:

Almides sp. z o.o. za elektrownię słoneczną ze zintegrowanym wielofunkcyjnym przemysłowym magazynem energii

Rodzinna firma Almides od kilku lat prowadzi prace nad projektem magazynowania energii. Koncepcja techniczno-finansowa elektrowni słonecznej zintegrowanej z wielofunkcyjnym przemysłowym magazynem energii powstała już w latach 2014–2015. Projektowana, pierwsza w Polsce tego typu instalacja, to elektrownia słoneczna o mocy 1 MW oraz magazyn energii o pojemności ok. 1 MWh. Pierwszy etap prac, oddany do użytku w połowie 2020 r., obejmuje elektrownię słoneczną składającą się z 880 paneli słonecznych o łącznej mocy 0,25 MW, oraz magazyn zbudowany z 1800 ogniw zasadowych o łącznej pojemności 0,34 MWh. Trwają prace nad ukończeniem drugiego, końcowego etapu inwestycji.

Wyróżnienie:

Compensa TU SA Vienna Insurance Group za projekt „Nasza Compensa" – platformę do cyfrowej obsługi zarządzania ubezpieczeniami grupowymi

Compensa oprócz tradycyjnych narzędzi do obsługi ubezpieczeń grupowych zdecydowała się na wprowadzenie innowacyjnego cyfrowego rozwiązania. Platforma Nasza Compensa w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych i życiowych to system umożliwiający cyfrowe zarządzanie ubezpieczeniami grupowymi.

Rozwiązanie jest kompleksowe i pozwala na obsługę całego procesu – od momentu przystąpienia ubezpieczonego do grupy, poprzez przygotowanie wniosku o ubezpieczenie przez firmę, która ubezpiecza pracowników, po wystawienie i przekazanie polisy do systemu backendowego ubezpieczyciela. Innowacyjność projektu polega na pełnej digitalizacji rozwiązania. Aplikacja jest w pełni bezpieczna od strony ochrony danych użytkowników. Elektroniczna deklaracja jest również szybką odpowiedzią na zmiany w prawie, które dopuściły inną niż pisemną formę wyrażania zgód na przekazywanie danych o stanie zdrowia.

Wyróżnienie:

DB Cargo Polska SA za wagon towarowy z modułową konstrukcją ramy i wymiennymi pudłami

Projekt realizowany jest w ramach współpracy grupy DB Cargo, największego towarowego przewoźnika kolejowego w Europie, z firmą VTG, największym w Europie właścicielem floty taboru kolejowego na wynajem. Jego celem było opracowanie i komercyjne wdrożenie nowych rodzajów wagonów towarowych, których konstrukcja pozwala w prosty i ekonomiczny sposób dostosować tabor do różnych ładunków, a więc do indywidualnych potrzeb klienta. DB Cargo Polska, we współpracy z DB Cargo AG, wyprodukowała w rybnickim zakładzie produkcji i utrzymania taboru kolejowego innowacyjny wagon towarowy z modułową konstrukcją ramy i wymiennymi pudłami. To konstrukcja unikalna i jeden z najnowocześniejszych wagonów w Europie. Wielofunkcyjne wagony cechuje bardzo wysoka jakość wykonania.

Wyróżnienie:

PZU SA za CyberRaport – narzędzia przedstawiającego cyberzagrożenia związane ze stroną internetową przedsiębiorcy

Projekt dotyczył przygotowania zrozumiałego dla laika narzędzia pokazującego cyberzagrożenia związane ze stroną internetową przedsiębiorcy. PZU wraz z zewnętrznym partnerem przygotowało narzędzie online, które po podaniu adresu strony sprawdza i ocenia jej podatność na potencjalne ataki. Narzędzie w zautomatyzowany sposób testuje kilkanaście funkcji strony (np. aktualność oprogramowania, szyfrowanie czy wydajność), reputację (np. czy znane są wycieki danych z tej strony, czy nie znajduje się ona na blacklistach) oraz czy strona/branża jest potencjalnie atrakcyjnym celem ataku. Proces jest automatyczny, trwa tylko kilka minut i po tym czasie przedsiębiorca otrzymuje mail z gotowym raportem, zawierającym nie tylko analizę, ale przede wszystkim konkretne zalecenia do zrealizowania w celu poprawy bezpieczeństwa.

Wyróżnienie:

PZU Życie SA za semantyczny OCR – wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie obsługi świadczeń dla klientów

Ze względu na dużą liczbę dokumentów trafiających do ubezpieczyciela w nieustrukturyzowanej formie, PZU poszukiwało narzędzia, które pozwoli sprawnie i efektywnie rozpoznawać, odczytywać i interpretować dane z różnych dokumentów i przekazywać je do systemu wewnętrznego. Zastosowano rozwiązanie z zakresu optycznego rozpoznawania znaków (OCR) oparte na samouczących się algorytmach sztucznej inteligencji, a następnie zintegrowano je z systemami PZU. Tak powstało narzędzie z obszaru obsługi roszczeń życiowych „SEMANTYCZNY OCR". Umożliwia ono automatyczną interpretację treści dokumentów, wyszukiwanie i pobieranie z nich odpowiednich danych. Rozwiązanie to nie oznacza wykluczenia człowieka. Technologia pozwoliła jednak uwolnić pracowników od powtarzalnej i żmudnej pracy nad przepisywaniem danych z dokumentów do systemu.

Wyróżnienie:

SKM sp. z o.o. za system nagradzania maszynistów za ecodriving

Spółka wdrożyła innowacyjny system oszczędzania energii elektrycznej poprzez zmianę stylu jazdy – ecodriving, dzięki któremu ograniczyła emisje o 6 tys. ton CO2. To metoda oszczędzania energii elektrycznej poprzez zmianę stylu jazdy kierującego pojazdem. W przypadku pociągów chodzi o cztery elementy: właściwe rozpędzanie, długie jechanie na „wybiegu", odzyskiwanie energii w trakcie hamowania i krótkie hamowanie mechaniczne. Aby zachęcić maszynistów do ekologicznej jazdy zastosowano tzw. egalitarny system nagradzania. Jego przejrzystość i prostota, w ciągu całego 2020 roku dała mu taką wiarygodność, że już 90 proc. maszynistów jeździ ekologicznie. Innowacja polega także na socjotechnice wpisującej się w ecodriving, co w rezultacie przekłada się na oszczędności.

Nowatorskie projekty, które powstały nad Wisłą w ub.r., były wyjątkowe – innowacyjne przedsięwzięcia realizowano bowiem w czasie pandemii, która, jak się okazuje, nie tylko nie zahamowała, ale wręcz zainspirowała i zdynamizowała wiele startupów, ale i dojrzałych już firm. Konkurs Orzeł Innowacji wyłonił najciekawsze projekty, które narodziły się lub zostały zrealizowane w 2020 r.

Wizja i determinacja

Pozostało 99% artykułu
Orzeł Innowacji
Polska wciąż goni, ale nie dogania UE
Orzeł Innowacji
W Polsce ciężko zbudować spółkę technologiczną o globalnym zasięgu
Orzeł Innowacji
Szukanie tych, którzy odmienią nasz świat
Orzeł Innowacji
Jak przyspieszyć innowacyjność
Orzeł Innowacji
AI coraz głębiej sięga inwestorom do kieszeni