Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 września 2008 r. (sygn. III SA/ Wa 984/08).
To już kolejny wyrok, który uznaje ten przepis za niezgodny z prawem wspólnotowym. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy zostanie on uchylony i organy podatkowe przestaną go stosować.
Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację, z którym wystąpiła firma Optopol SA. Zapytała w nim, czy może odliczyć VAT od wydatków związanych z podwyższeniem kapitału. Chodziło m.in. o fakturę otrzymaną od spółki audytorskiej, która wykonała przegląd ksiąg do celów sporządzenia prospektu emisyjnego, oraz od kancelarii, która zajmuje się prawnymi aspektami tej operacji. Zdaniem firmy żaden przepis nie zabrania jej skorzystania z podstawowego prawa podatnika VAT, jakim jest uprawnienie do obniżenia podatku należnego o naliczony.
Izba Skarbowa w Katowicach nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Powołała się na art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. W myśl tej regulacji obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Wyjątkiem są sytuacje, w których brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Spółka nie zgodziła się z taką wykładnią i sprawa trafiła do sądu. Podatnik podkreślił, że jego zdaniem wydatki te są związane z osiąganymi przychodami – są więc kosztem podatkowym. Zwrócił jednak uwagę, że nie ma to znaczenia dla oceny, czy firma ma prawo odliczyć VAT. To dlatego, że art. 88 ust. 1 pkt 2 jest niezgodny w prawem UE. Polski ustawodawca nie miał bowiem prawa wprowadzać tak szerokiego ograniczenia w prawie od odliczania VAT.