Błąd na wekslu uderza w posiadacza

Nabywający weksel in blanco od pierwszego posiadacza powinien się upewnić, czy dokument został wypełniony zgodnie z deklaracją wekslową

Aktualizacja: 14.11.2008 07:20 Publikacja: 13.11.2008 17:16

Błąd na wekslu uderza w posiadacza

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

[b]Jeśli tego nie zrobi i okaże się, że pierwszy posiadacz, czyli remitent, wypełnił go niezgodnie z tą deklaracją, nabywca weksla nie może liczyć na ściągnięcie wpisanej na nim kwoty od dłużnika – wystawcy weksla. [/b]

Tak wynika z [b]wyroku Sądu Najwyższego (sygn. V CSK 71/08)[/b].

W tej sprawie aktualny posiadacz weksla – Dom Obrotu Wierzytelnościami Cash Flow, spółka akcyjna, domagał się zapłaty 687 tys. zł od wystawcy weksla Mariana Z. oraz jego żony Anny Z., która weksel poręczyła.

Był to weksel in blanco wystawiony na rzecz firmy Reebock jako zabezpieczenie płatności za kupowane od niej towary. Po zerwaniu współpracy handlowej Reebock w 2005 r. przelał swą wierzytelność wobec Mariana Z. na Cash Flow. Dopiero po tej transakcji weksel został przez pierwszego posiadacza wypełniony i przeniesiony na Cash Flow.

Nowy posiadacz wystąpił do sądu przeciwko Annie i Marianowi Z. o zasądzenie od nich solidarnie figurującej na wekslu kwoty.

Sąd I instancji uwzględnił to żądanie, a sąd II instancji zaakceptował ten wyrok.

Przedsiębiorca i jego żona bronili się, że weksel został wypełniony niezgodnie z deklaracją wekslową, jako że ich dług wobec Reebocka jest znacznie mniejszy niż kwota uwidoczniona na wekslu. Jednak sądy uznały ten zarzut za bez znaczenia. W ich ocenie nabywcy weksla, który został wypełniony, przysługuje silniejsza ochrona przewidziana w art. 17 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70938]prawa wekslowego[/link].

W myśl tego przepisu osoby, przeciwko którym dochodzi się praw z weksla, nie mogą wobec jego posiadacza zasłaniać się zarzutami opartymi na swych stosunkach osobistych z wystawcą albo posiadaczami poprzednimi, chyba że nabywający weksel działał świadomie na szkodę dłużnika. Natomiast art. 10 tego prawa, na który powoływali się pozwani, ma – według sądów – zastosowanie tylko wówczas, gdy aktualny posiadacz weksla in blanco nabył go jako niewypełniony.

Nie zgodził się z tym Sąd Najwyższy, który uchylił wyrok II instancji. Sędzia Dariusz Zawistowski zaznaczył, że jeśli podstawą zarzutów dłużnika wekslowego jest wypełnienie weksla przez pierwszego posiadacza niezgodnie z treścią porozumienia wekslowego, a więc gdy był to weksel in blanco, to zastosowanie ma art. 10 prawa wekslowego przyznający nabywcy ochronę słabszą niż art. 17.

– [b]Dłużnik wystawiający taki weksel jest bowiem zawsze w gorszej sytuacji niż wystawca weksla zupełnego. Działa w zaufaniu, że remitent wypełni go zgodnie z porozumieniem wekslowym[/b] – tłumaczył sędzia. – [b]Dlatego przysługuje mu większa ochrona.[/b]

Na gruncie art. 10 nie ma znaczenia, kiedy weksel in blanco został wypełniony. Jednakże jego [b]nabywca znajduje się w takiej samej sytuacji jak pierwszy jego właściciel. Dlatego powinien się zawczasu dowiedzieć, jaka była treść deklaracji wekslowej, i upewnić, że weksel został wypełniony prawidłowo[/b]. Korzysta bowiem z ograniczonej ochrony przewidzianej w art. 10 prawa wekslowego – stwierdził sędzia.

Ochrona ta jest wyłączona, jeżeli posiadacz przy nabywaniu weksla dopuścił się rażącego niedbalstwa albo nabył go w zlej wierze. Ponieważ sądy przyjęły, że w tej sprawie zastosowanie ma art. 17 prawa wekslowego, brak było ustaleń faktycznych pozwalających na skontrolowanie, czy roszczenie Cash Flow było uzasadnione na gruncie art. 10.

Dlatego Sąd Najwyższy przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

[b]Jeśli tego nie zrobi i okaże się, że pierwszy posiadacz, czyli remitent, wypełnił go niezgodnie z tą deklaracją, nabywca weksla nie może liczyć na ściągnięcie wpisanej na nim kwoty od dłużnika – wystawcy weksla. [/b]

Tak wynika z [b]wyroku Sądu Najwyższego (sygn. V CSK 71/08)[/b].

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo