[b]Takie stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego potwierdził w wyroku z 3 grudnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. VI SA/Wa961/08)[/b].
Zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt 5 i 87 ust. 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179232]ustawy z 2005 r. o ofercie publicznej[/link] (...), porozumienie, ustne lub pisemne, może dotyczyć nabywania akcji spółki publicznej lub zgodnego głosowania na walnym zgromadzeniu. Istnienie porozumienia domniemywa się, gdy podejmują takie czynności m.in. małżonkowie. Ustawa nakłada wtedy na nich różne obowiązki, niezależnie od tego, czy transakcje giełdowe przeprowadzali wspólnie czy oddzielnie.
Jednym z nich jest (określony w art. 69) obowiązek zawiadamiania w ciągu czterech dni KNF przez osoby działające w porozumieniu o przekroczeniu określonego łącznego udziału w akcjach i ogólnej liczbie głosów w spółkach publicznych.
Komisja ustaliła, że Piotr i Alicja W. kilkakrotnie nie przekazali w terminie wiadomości o ich łącznym zaangażowaniu w akcje spółki Ponar Wadowice. Potwierdziły to kopie rachunków z biur maklerskich za okres od 1 stycznia 2006 r. do 10 kwietnia 2007 r.
Piotr i Alicja W. wyjaśnili, że nie wiedzieli o swoich transakcjach. Posiadając od 2001 r. rozdzielność majątkową, nie muszą się o nich wzajemnie informować.