[b]Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 4 grudnia 2008 r. kończącym wygraną Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa sprawę o odszkodowanie wytoczoną przeciwko Skarbowi Państwa (sygn. I CSK 214/08).[/b]
[b]Chodzi w niej o nieruchomość zabudowaną budynkiem, którą jej przedwojenny właściciel zapisał w testamencie Zgromadzeniu III Zakonu Św. Franciszka z Asyżu.[/b] Orzeczeniem z 1935 r. sąd potwierdził w zgodzie z ówczesnymi przepisami jej nabycie z mocy tego testamentu.
W 1969 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, uznając że Zgromadzenie przestało ono faktycznie istnieć, wydało na podstawie art. 26 i 27 ustawy z 1932 — decyzję o likwidacji Zgromadzenia oraz przejęciu jego majątku przez państwo. W 1970 r. nieruchomość tę przekazano we władanie PSS „Społem”. W 1993 r., na podstawie tzw. nowelizacji uwłaszczeniowej z 29 września 1990 r., potwierdzająca nabycie przez spółdzielnię prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności znajdującego się na niej budynku.Parafia,argumentując, że to ona, na nie Zgromadzenie, nie mające osobowości prawnej wedle prawa świeckiego ani kościelnego, była właścicielką tej nieruchomości, zwróciła się do Komisji Regulacyjnej działającej na podstawie [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71322]ustawy z 1988 r. o stosunku Państwa do Kościoła Rzymsko-Katolickiego[/link] o przywrócenie jej własności.
[b]W Komisji Regulacyjnej nie udało się dojść do porozumienia.[/b] W takiej sytuacji kościelna osoba prawna może w myśl art. 64 ustawy z 1989 r. w terminie 6 miesięcy od otrzymania zawiadomienia o tym skierować sprawę na drogę sądową.Jednakże w tym terminie Parafia do sądu nie wystąpiła. Złożyła natomiast, w trybie przewidzianym w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133093]kodeksie postępowania administracyjnego[/link] wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji prezydium WRN z 1969 r.
[b]Postępowanie to zakończyła decyzja MSWiA stwierdzająca wydanie kwestionowanej decyzji z rażącym naruszeniem prawa.[/b] Jednakże MSWiA stosownie do art. 156 § 2 k.p.a. odmówił jej uchylenia ze względu na jej nieodwracalne skutki prawne.Po tej decyzji Parafia wystąpiła do sądu przeciwko Skarbowi Państwa na podstawie art. 417 (1) § 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] o odszkodowanie za szkody wyrządzone decyzją z 1969 r. Sąd I instancji oddalił jej żądanie. Uznał, że z powodu uchybienie 6- miesięcznego terminu do wystąpienie do sądu roszczenia Parafii wygasły.