Tylko stronie fiskus zwróci wydatki związane ze stawiennictwem

Organy podatkowe nie muszą uwzględniać wniosku o zwrot kosztów stawiennictwa pełnomocnika spółki. Taki zwrot przysługiwałby bowiem tylko spółce

Aktualizacja: 29.05.2009 07:49 Publikacja: 29.05.2009 07:00

Tylko stronie fiskus zwróci wydatki związane ze stawiennictwem

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 21 maja 2009 r., (sygn. I SA/Gl 147/09).[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Urząd skarbowy wezwał spółkę do dostarczenia osobiście (lub za pośrednictwem pełnomocnika) dokumentów potwierdzających prawo do odliczeń od dochodu darowizn wykazanych w zeznaniu CIT-8. Tak też się stało. Pełnomocnik wystąpił z wnioskiem o zwrot kosztów stawiennictwa. Organy podatkowe obu instancji odmówiły jednak.

Stwierdziły, że pełnomocnicy stron nie są objęci art. 265 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CF462BE7BE4F84C890EB398B872D3A6F?id=176376]ordynacji podatkowej[/link]. Ich zdaniem zwrot kosztów – w zakresie odnoszącym się do rozpatrywanej sprawy – przysługuje jedynie w związku z osobistym stawiennictwem strony.

W efekcie do WSA trafiła skarga.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd jednak skargę oddalił. Stwierdził, że zgodnie z art. 265 § 1 pkt 1 i 2 ordynacji podatkowej do kosztów postępowania zalicza się: koszty podróży i inne należności świadków, biegłych i tłumaczy ustalone zgodnie z przepisami o należnościach świadków i biegłych w postępowaniu sądowym, oraz koszty związane z osobistym stawiennictwem strony, jeżeli postępowanie zostało wszczęte z urzędu albo gdy strona została błędnie wezwana do stawienia się. Organ podatkowy może zaliczyć do kosztów postępowania także inne wydatki bezpośrednio związane z rozstrzygnięciem sprawy.

[b]Wydatki związane ze zgłoszeniem się w siedzibie organu podatkowego pełnomocnika przedsiębiorcy wezwanego do stawienia się celem przeprowadzenia z jego udziałem czynności sprawdzających nie są wymienione w katalogu zawartym w art. 265 § 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=005CF29014F1628D593B774D8C5E0936?id=176376]ordynacji podatkowej[/link].[/b] Nie sposób także zaliczyć ich do wydatków bezpośrednio związanych z rozstrzygnięciem sprawy.

[b]Wydatki poniesione w postępowaniu podatkowym przez stronę na wynagrodzenie pełnomocnika mają charakter pośrednio związany z rozstrzygnięciem sprawy i nie mogą być zakwalifikowane do kosztów postępowania w rozumieniu art. 265 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=005CF29014F1628D593B774D8C5E0936?id=176376]ordynacji podatkowej[/link]. Wydatki takie należy zaliczyć do kosztów, które obciążają stronę postępowania podatkowego.[/b]

Podatnik, decydując się na powierzenie obsługi księgowej zewnętrznemu podmiotowi, rezygnuje z osobistego prowadzenia swoich spraw przed organem podatkowym i na przedstawiciela biura rachunkowego ceduje całość obowiązków w tym zakresie, w tym także udział w czynnościach sprawdzających, ograniczonych do badania formalnej poprawności dokumentów oraz ustalenia stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami.

[b]Skorzystanie z uprawnienia do rezygnacji z osobistego działania członków zarządu spółki i wyręczenie się w tym zakresie pełnomocnikiem nie może być uznane za poniesienie kosztów bezpośrednio związanych z rozstrzygnięciem sprawy, które podlegałyby zwrotowi na rzecz strony czy też jej pełnomocnika.[/b]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr