[b]Tak orzekł WSA w Bydgoszczy 12 maja 2009 r. (I SA/ Bd 196/09).[/b]
Diler samochodowy zamierza kupować samochody używane od kontrahenta, który przy ich nabyciu częściowo odliczył VAT. Kontrahent udokumentuje tę transakcję fakturą ze zwolnieniem z VAT. We wniosku o interpretację przepisów diler pytał, czy będzie mógł następnie sprzedać ten samochód, obliczając VAT jedynie od marży, czy też będzie zobowiązany naliczyć podatek od całej wartości sprzedawanego pojazdu. Organ podatkowy uznał, że prawidłowe jest to drugie rozwiązanie. Podatnik stwierdził, że to stanowisko jest niezgodne z celowościową wykładnią dyrektywy 112 i powoduje, że opisane transakcje będą nieopłacalne. Wezwał organ podatkowy do usunięcia naruszenia prawa. Ten odmówił i sprawa trafiła do bydgoskiego WSA.
W skardze diler wskazał na niewłaściwe stosowanie m.in. art. 120 ust. 4 – 5 ustawy o VAT z 2004 r. oraz art. 313 ust. 1 i art. 314 lit. b dyrektywy 112.
WSA oddalił skargę, uznając, że unormowana w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT procedura opodatkowania marży nie może być stosowana do pośrednictwa w obrocie samochodami używanymi skupowanymi od podatników VAT, którym przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych samochodów.
[i]Izabela Okła, Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]