Reklama
Rozwiń

Odliczyć można tylko wydatki racjonalnie uzasadnione

Jeśli działaniom podejmowanym w związku z prowadzoną działalnością towarzyszy ponoszenie racjonalnie uzasadnionych wydatków, to nie można kwestionować ich jako kosztów

Aktualizacja: 22.12.2009 06:20 Publikacja: 22.12.2009 05:00

Odliczyć można tylko wydatki racjonalnie uzasadnione

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Lublinie z 4 grudnia 2009 r., (I SA/Lu 536/09)[/b].

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Wynajmuje lokale celem prowadzenia w nich działalności – są to tzw. kredyt punkty. Umowy zawierane były na czas oznaczony, np. trzy – pięć lat.

Obecnie z powodów ekonomicznych, niskiej bądź też żadnej opłacalności prowadzenia działalności w poszczególnych punktach rozwiązywane są umowy najmu.

Umowy przewidują wypłatę ze strony spółki odszkodowania za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Spółka zastanawiała się,czy wypłacone odszkodowania za wcześniejsze rozwiązanie umów najmu stanowią koszt podatkowy.

Reklama
Reklama

Jej zdaniem tak, bo rozwiązanie umowy najmu jest uzasadnione koniecznością zmiany lub rezygnacji z danego miejsca prowadzenia działalności z przyczyn ekonomicznych.

Inaczej uważały jednak organy podatkowe. Stwierdziły, że z uwagi na fakt, iż wcześniejsze rozwiązanie umów doprowadziło do zaprzestania prowadzenia w tych miejscach działalności, a podatnik nie otworzył w nich nowych punktów, nie dochodzi do spełnienia przesłanki poniesienia wydatku w celu osiągnięcia przychodu, zachowania albo zabezpieczenia jego źródła, w związku z czym zapłacone odszkodowania nie mogą stanowić kosztów podatkowych. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA uznał ją za uzasadnioną. Przypomniał, że z art. 15 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] wynika, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1.

[b]Istotne jest więc, aby ocena zachowania podatnika kwalifikującego określony wydatek jako koszt podatkowy dokonywana była z perspektywy związku tego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz jego wiedzy o związkach przyczynowych, tj. w tym zakresie, że dany wydatek (koszt) może obiektywnie przyczynić się do realizacji pożądanego celu – osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia jego źródła – co jednak oczywiście nie oznacza, że cel ten zostanie osiągnięty.[/b]

W rezultacie konieczne jest, aby kwalifikując z perspektywy art. 15 ust. 1 ustawy o CIT dany wydatek jako koszt podatkowy, uwzględniać również nie mniej istotną kwestię logicznego ciągu zdarzeń determinujących określone i konkretne działania podatnika, tj. bezpośrednie motywy determinujące decyzję o odstąpieniu od umowy, wypłatę odszkodowania i następnie podjęcie w ramach przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej działań, które w nowych warunkach gospodarczych (zmienionych w porównaniu z pierwotnie istniejącymi) są zdecydowanie bardziej korzystne dla podatnika.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama