[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 stycznia 2010 r.(sygn. III SA/Wa 1465/09). [/b]
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim osoba fizyczna, która sprzedała udziały w spółce z o.o. Aby obliczyć podatek, musiała ustalić dochód, a w tym celu określić koszty uzyskania przychodu. Tu pojawiły się wątpliwości. Spółka z o.o. powstała bowiem przez przekształcenie spółki jawnej. W jego wyniku w spółce z o.o. został utworzony kapitał zakładowy w wysokości 9,7 mln zł. Szkopuł w tym, że wartość księgowa spółki jawnej w dniu przekształcenia wynosiła 11,8 mln zł.
Zdaniem wnioskodawcy należy wziąć przypadającą na niego część tej drugiej kwoty. Wskazał on, że w tej sytuacji ma zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 38 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=371F82E30A8FEB11AC84E3FA611916BD?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link]. W myśl tego przepisu nie uważa się za koszty wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych. Są one jednak kosztem z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych.
Podatnik podkreślił, że w razie przekształcenia wspólnik spółki osobowej nie wnosi do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportu. Oznacza to, że nie stosuje się art. 22 ust. 1f ustawy o PIT, zgodnie z którym kosztem jest nominalna wartość objętych udziałów.
[srodtytul]To nie aport[/srodtytul]