Jedna usługa, jedna stawka podatku

Wykonanie przyłącza gazowego polegające na podłączeniu domu mieszkalnego do sieci gazowej podlega VAT według stawki 7 proc. Dotyczy ona zarówno prac w samym budynku, jak i poza jego obrysem (zarówno w granicach działki, na której usytuowany jest budynek, jak i poza nią)

Aktualizacja: 04.03.2010 03:00 Publikacja: 04.03.2010 02:00

Jedna usługa, jedna stawka podatku

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Red

Konkluzja, do jakiej doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, poprzedzona została oceną, że przeprowadzenie takich wieloetapowych prac to w efekcie jedna usługa dotycząca budownictwa mieszkaniowego[b] (wyrok z 3 grudnia 2009 r., I SA/Wr 1435/09, uchylający indywidualną interpretację przepisów podatkowych z 23 kwietnia 2009 r., ILPP2/443-136/09-4/GZ).[/b]

[srodtytul]Prace w budynku i poza nim[/srodtytul]

Podatnik, opisując stan faktyczny, wskazał, że wykonał przyłącze gazowe od gazociągu bezpośrednio do budynku mieszkalnego. Poprowadzono je przez działkę należącą do inwestora. Stosowną instalację gazową zamontowano również w samym budynku mieszkalnym.

W jego ocenie całość prac z tym związanych, tj. zarówno wykonane w obiekcie budowlanym, jak i poza nim, jako roboty budowlane prowadzone w obiekcie budownictwa mieszkalnego, opodatkowana jest 7-proc. VAT. Obniżona stawka odnosi się zarówno do prac wykonywanych w budynku mieszkalnym, jak i poza jego bryłą, tj. poza granicami działki, na której został wybudowany.

Przepisy o VAT nie nakazują w takiej sytuacji podziału usługi na części, bowiem prace związane z przyłączeniem sieci gazowej do budynków mieszkalnych stanowią jednolitą całość.

Organ podatkowy nie podzielił tego stanowiska, oceniając, że 7-proc. stawka VAT nie obejmuje budowy, remontów i konserwacji obiektów infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, w tym usług przeprowadzanych poza bryłą budynku.

W konsekwencji podlegają jej jedynie roboty budowlane polegające na wykonaniu prac związanych z budową przyłączy gazowych wewnątrz budynku mieszkalnego.

Prace budowlane związane z infrastrukturą towarzyszącą, przeprowadzone poza bryłą budynku, objęte są podstawową, 22-proc. stawką VAT.

[srodtytul]Warunki stosowania niższej stawki[/srodtytul]

WSA nie zgodził się z tym poglądem. Wskazał, że 7-proc. stawka ma zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i dotyczy towarów i usług wymienionych w art. 41 ust. 12 – 12c [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] oraz § 6 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=291166] rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług[/link].

Wykonanie przez podatnika przyłącza gazowego to robota budowlano-montażowa związana z budownictwem mieszkaniowym, o jakiej mowa w § 6 ust. 2 pkt 1 tego rozporządzenia.

Przepis stanowi, że 7-proc. stawka obejmuje również roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne dotyczące obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12.

Sąd wyjaśnił również, że zgodnie z definicją zawartą w § 2 pkt 4 rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci gazowych, ruchu i eksploatacji tych sieci, przez przyłącze gazowe należy rozumieć odcinek sieci gazowej od gazociągu zasilającego do kurka głównego wraz z zabezpieczeniami włącznie, służący do przyłączania instalacji gazowej znajdującej się na terenie i w obiekcie odbiorcy.

[srodtytul]Decyduje wykładnia językowa[/srodtytul]

W § 6 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów nie ma słów „wewnątrz” lub „w”. Prace mają dotyczyć obiektów budownictwa mieszkaniowego. Jednocześnie, zdaniem sądu, nie można postawić znaku równości między słowami „dotyczy” i „wewnątrz” bądź „w”. Ich znaczenie jest bowiem zgoła odmienne.

Słowo „dotyczy” jest na tyle pojemne, że mieści się w nim usługa wykonania przyłącza gazowego również poza bryłą budynku na odcinku, o którym mowa w § 2 pkt 4 wskazanego rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej.

Przyłącze jest integralną częścią budynku mieszkalnego i znajduje się również poza tym budynkiem. W efekcie stanowi infrastrukturę techniczną niezbędną dla użytkowania obiektu mieszkalnego.

W tym wypadku zatem wykonanie przyłącza gazowego jest kompleksową usługą, której opodatkowanie nie jest uzależnione od miejsca przeprowadzenia tego przyłącza. Dzielenie takiej usługi byłoby nieracjonalne, w konsekwencji jest ona w całości objęta 7-proc. stawką VAT.

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku