Twierdził, że zaskarżona uchwała została podjęta w innych granicach niż określone uchwałą w sprawie przystąpienia do zmiany studium.
[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
Sąd stwierdził, że skarga jest zasadna. Uchwalając zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, organ dopuścił się naruszenia prawa skutkującego stwierdzeniem nieważności uchwały w części dotyczącej terenu nieobjętego uchwałą.
Naruszenie zasad sporządzania studium lub planu miejscowego, istotne naruszenie trybu ich sporządzania, a także naruszenie właściwości organów w tym zakresie powodują nieważność uchwały rady gminy w całości lub w części.
Zasady te znajdują odpowiednie zastosowanie w odniesieniu do procedury zmiany studium oraz planu miejscowego.
Z woli ustawodawcy jedynie istotne naruszenie trybu sporządzania aktu planowania skutkuje nieważnością aktu planistycznego w całości lub w części, przy czym przez „istotne naruszenie trybu postępowania” rozumieć należy naruszenie prowadzące do sytuacji, w której przyjęte ustalenia planistyczne są odmienne od tych, które zostałyby podjęte, gdyby nie naruszono trybu sporządzania aktu planistycznego.