Uchwała będzie nieważna, gdy naruszenia są istotne

Błędne zasady sporządzania studium lub planu miejscowego, istotne złamanie trybu ich sporządzania, a także naruszenie właściwości organów powodują nieważność uchwały rady gminy

Aktualizacja: 09.03.2010 03:24 Publikacja: 09.03.2010 02:00

Uchwała będzie nieważna, gdy naruszenia są istotne

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie z 9 lutego 2010 r., (II SA/Lu 450/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Granice obszaru objętego projektem zmiany studium zostały określone w załączniku graficznym do uchwały.

Skargę na uchwałę wniósł wojewoda, żądając stwierdzenia jej nieważności w części dotyczącej terenu nieobjętego uchwałą.

Reklama
Reklama

Twierdził, że zaskarżona uchwała została podjęta w innych granicach niż określone uchwałą w sprawie przystąpienia do zmiany studium.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że skarga jest zasadna. Uchwalając zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, organ dopuścił się naruszenia prawa skutkującego stwierdzeniem nieważności uchwały w części dotyczącej terenu nieobjętego uchwałą.

Naruszenie zasad sporządzania studium lub planu miejscowego, istotne naruszenie trybu ich sporządzania, a także naruszenie właściwości organów w tym zakresie powodują nieważność uchwały rady gminy w całości lub w części.

Zasady te znajdują odpowiednie zastosowanie w odniesieniu do procedury zmiany studium oraz planu miejscowego.

Z woli ustawodawcy jedynie istotne naruszenie trybu sporządzania aktu planowania skutkuje nieważnością aktu planistycznego w całości lub w części, przy czym przez „istotne naruszenie trybu postępowania” rozumieć należy naruszenie prowadzące do sytuacji, w której przyjęte ustalenia planistyczne są odmienne od tych, które zostałyby podjęte, gdyby nie naruszono trybu sporządzania aktu planistycznego.

Reklama
Reklama

Rozwiązanie to ma na celu ochronę praw podmiotów, które mogą być naruszone w wyniku sporządzania bądź zmiany aktu planistycznego.

Na kolejnych etapach uchwalania (zmiany) studium zagwarantowana jest bowiem możliwość udziału zainteresowanych podmiotów poprzez składanie wniosków do studium (zmiany studium) i uwag do projektu studium (projektu zmiany studium) oraz udział w dyskusji publicznej nad przyjętymi w projekcie studium rozwiązaniami.

Wprawdzie w toku procedury planistycznej mogą wystąpić sytuacje uzasadniające zmianę granic obszaru objętego uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia aktu planistycznego.

Takie zmiany są prawnie dopuszczalne. Zmiany nie mogą jednak następować automatycznie bez zachowania jakichkolwiek wymogów proceduralnych.

Zdaniem sądu [b]rada gminy może dokonać zmian w ustaleniach dotyczących obszaru objętego uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia studium jedynie w drodze uchwały zmieniającej uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia studium lub poprzez uchylenie tej uchwały.

Czynności tych nie może dokonać organ sporządzający projekt studium, tj. wójt, burmistrz bądź prezydent miasta, gdyż stanowiłoby to naruszenie właściwości organów.[/b]

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie z 9 lutego 2010 r., (II SA/Lu 450/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama