Na wezwania ze strony fiskusa lepiej reagować

Jeśli podatnik, mimo prawidłowego wezwania, nie dostarczy dokumentów żądanych przez organ podatkowy, może zostać ukarany karą porządkową. Jej wysokość może wynieść maksymalnie 2600 zł

Aktualizacja: 22.03.2010 03:38 Publikacja: 22.03.2010 02:00

Na wezwania ze strony fiskusa lepiej reagować

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

[b]Tak postanowił Wojewódzki w Rzeszowie z 23 lutego 2010 r., (I SA/Rz 935/09)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Organ podatkowy I instancji w toku postępowania podatkowego w sprawie określenia zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości za 2008 r. w postanowieniu wezwał spółkę do przedłożenia w terminie 14 dni od otrzymania wezwania, dokumentacji inżynieryjno-budowlanej dotyczącej kanalizacji kablowej, pozwalającej na ustalenie dla celów podatkowych wartości należących do spółki budowli.

W wezwaniu pouczono spółkę, że niezastosowanie się do niego w oznaczonym terminie spowoduje nałożenie kary porządkowej do wysokości 2600 zł. Wobec nieprzedłożenia żądanej dokumentacji w zakreślonym terminie wójt gminy w postanowieniu nałożył na spółkę karę porządkową.

Spółka złożyła zażalenie do samorządowego kolegium odwoławczego. Bezskutecznie. Ostatecznie sprawa znalazła finał w sądzie.

Reklama
Reklama

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA orzekł, że skarga jest niezasadna, nie istnieją bowiem podstawy do stwierdzenia, że zaskarżone postanowienie narusza przepisy prawa w stopniu mającym wpływ na wynik sprawy.

Nietrafny jest – zdaniem sądu – pogląd skarżącej spółki, że nie miała obowiązku przekazania informacji niezbędnych do wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy w postępowaniu podatkowym. Nie budzi bowiem wątpliwości, że [b]wiele informacji dotyczących stanu faktycznego sprawy posiada podatnik i nie może być tak, by to on decydował, które dane przekazać organowi podatkowemu, a które nie mają znaczenia w sprawie[/b].

[b]Organ podatkowy jako gospodarz postępowania ma obowiązek zebrać dowody i ustalić stan faktyczny, ale to nie oznacza, że strona postępowania nie ma obowiązku przekazania dowodu, informacji lub wyjaśnienia okoliczności istotnych dla sprawy na żądanie organu.[/b]

W możliwości wezwania strony czy innej osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokumentu na podstawie art. 155 [link=ttp://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link] realizowany jest przez organ podatkowy obowiązek podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy.

W tej sprawie strona postępowania była wzywana w sposób zgodny z wymaganiami określonymi w art. 159 ordynacji podatkowej. Organ wskazywał, jakich informacji oczekuje i dlaczego (konieczność ustalenia wartości budowli przez biegłego).

Reklama
Reklama

Danie możliwości organom podatkowym stosowania kar porządkowych ma na celu zdyscyplinowanie uczestników postępowania podatkowego do określonych zachowań podyktowanych czynnościami organu.

Strona wezwana przez organ podatkowy w trybie art. 155 § 1 ordynacji bezzasadnie nie udzieliła informacji niezbędnych do poczynienia przez biegłego ustaleń odnośnie do wartości linii kablowych ułożonych w kanalizacji kablowej, czym uniemożliwiała zakończenie postępowania.

Należało więc uznać, że organ właściwie zastosował w rozpoznawanej sprawie art. 262 § 1 ordynacji podatkowej i nałożył karę porządkową.

[b]Tak postanowił Wojewódzki w Rzeszowie z 23 lutego 2010 r., (I SA/Rz 935/09)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama