Za nielegalną reklamę przy drodze wolno nałożyć karę

Nie można w pasie drogowym, bez zgody zarządcy reprezentującego właściciela, prowadzić działalności, sytuować obiektów budowlanych lub urządzeń niezwiązanych z gospodarką drogową

Publikacja: 13.05.2010 03:50

Za nielegalną reklamę przy drodze wolno nałożyć karę

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie z 28 kwietnia 2010 r., II SA/Sz 1308/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Zarządca drogi wymierzył spółdzielni karę pieniężną za zajęcie pasa drogowego pod reklamę. Rozpoznając odwołanie strony, samorządowe kolegium odwoławcze uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

Twierdziło, że organ powinien określić miejsce zajęcia pasa drogowego przez wskazanie numeru działki geodezyjnej i obrębu geodezyjnego, a także wyjaśnić, dlaczego reklama umieszczona równolegle do budynku, na jego występie, znajduje się w pasie drogowym.

W wyniku ponownego rozpoznania sprawy zarządca drogi wydał kolejną decyzję wymierzającą karę za zajęcie pasa drogowego. Na skutek odwołania kolegium uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania, kwestionując przyjęte przez zarządcę stanowisko co do ustalonej ilości dni zajęcia pasa drogowego, wskazując przy tym, że wymierzenie kary pieniężnej może nastąpić dopiero od dnia przeprowadzenia w sprawie dowodu z oględzin.

Prezydent miasta uwzględnił zalecenia organu wyższego stopnia. Spółdzielnia odwołała się od decyzji. Tym jednak razem SKO utrzymało decyzję w mocy. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA skargi nie uwzględnił. Przypomniał, że pasem drogowym jest, w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1D011F1704816A85A76D4AC05BD39F0B?id=184778]ustawy o drogach publicznych[/link], wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą.

Konsekwencją tak zdefiniowanego pasa drogowego jest to, że bez zgody właściwego dla danej kategorii drogi zarządcy drogi reprezentującego właściciela nie można w pasie drogowym prowadzić działalności, sytuować obiektów budowlanych lub urządzeń niezwiązanych z gospodarką drogową i obsługą pasa drogowego.

[wyimek]Sankcja naliczana jest za każdy dzień nielegalnego zajęcia[/wyimek]

Za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi lub niezgodnie z warunkami zezwolenia zarządca wymierza sprawcy samowoli karę pieniężną stanowiącą iloczyn powierzchni reklamy, liczby dni zajęcia bez zezwolenia pasa drogowego i stawki opłaty przewidzianej za legalne zajęcie pasa drogowego.

Sąd stwierdził, że pas drogowy zaczyna się od lica budynku, a reklamy zostały umieszczone w przestrzeni pomiędzy licem budynku a końcem pasa drogowego. Fakt umieszczenia reklam na wystającym gzymsie budynku nie ma wobec tego znaczenia dla przyjęcia, że są one umieszczone w granicach pasa drogowego.

Spółdzielnia, nie zdejmując reklam po wszczęciu postępowania administracyjnego, wzięła na siebie ryzyko związane ze zwiększającą się z każdym dniem karą pieniężną za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie z 28 kwietnia 2010 r., II SA/Sz 1308/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr