Ponieważ taki obowiązek wynika z mocy prawa, można od razu stosować egzekucję administracyjną. Nie trzeba przeprowadzać postępowań wyjaśniających i wydawać decyzji – orzekł [b]Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I OSK 258/10)[/b].
Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184778]ustawy z 1985 r. o drogach publicznych[/link] korzystający z tych dróg muszą ponosić opłaty m.in. za postój w strefie płatnego parkowania. W razie ich nieuiszczenia na mocy art. 13f pobiera się opłatę dodatkową. Jej wysokość oraz sposób pobierania określa rada gminy.
Tytułami wykonawczymi, wystawionymi przez prezydenta Szczecina, spółka z o.o. Lech została zobowiązana do wniesienia opłat dodatkowych za nieopłacone postoje w strefie płatnego parkowania. Dowodami były raporty kontrolerów strefy.
Firma złożyła wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Powołała się na niedopuszczalność prowadzenia egzekucji administracyjnej bez wcześniejszego postępowania dowodowego. Miałoby ono ustalić, czy rzeczywiście w grę wchodzą samochody spółki, gdyż istnieją tu wątpliwości. Arbitralne wymierzenie opłaty bez możliwości weryfikacji i bez możliwości odwołania narusza przepisy konstytucji.
Naczelnik urzędu skarbowego odmówił, ale dyrektor izby skarbowej uchylił to postanowienie i umorzył postępowanie egzekucyjne.