[b]Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 czerwca 2010 r. (sygn. III SA /Wa 257/08).[/b]
Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim firma Pollot sp. z o.o. Organizuje ona gry losowe, w tym na automatach o niskich wygranych, która to działalność jest zwolniona od VAT.
Firma zajmuje się również inną, opodatkowaną VAT. Oznacza to, że VAT naliczony wynikający z faktur zakupu odlicza na podstawie proporcji, o której mowa w art. 90 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link].
Zgodnie z tym przepisem w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności z prawem do obniżenia podatku należnego, a także czynności, którym takie prawo nie przysługuje, podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji uwzględniającej ten podział. Jeżeli nie jest to możliwe, może pomniejszyć VAT należny o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia VAT należnego.
Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności z prawem do obniżenia VAT należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi prawo to przysługuje, oraz czynności, w związku z którymi nie ma takiego uprawnienia.