Reklama
Rozwiń

Wniosek policjanta-emeryta rozpatruje właściwy komendant

Organem właściwym do rozpoznania wniosku emeryta policyjnego dotyczącego spraw mieszkaniowych jest ten sam, który zajmowałby się sprawą, gdyby wniosek złożył funkcjonariusz policji

Aktualizacja: 10.09.2010 04:09 Publikacja: 10.09.2010 03:00

Wniosek policjanta-emeryta rozpatruje właściwy komendant

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 5 sierpnia 2010 r., III SA/Gd 292/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

A.G., będąc emerytowanym funkcjonariuszem policji, zwrócił się do komendanta miejskiego policji o wypłacenie równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego za rok 2010 r. i złożył odpowiednie oświadczenie mieszkaniowe do ustalenia uprawnień do równoważnika za wskazany okres. Komendant zwrócił wniesione przez A.G. oświadczenie mieszkaniowe.

Twierdził, że nie ma właściwości rzeczowej ani miejscowej, by sprawę rozpoznać. A.G. złożył na to postanowienie zażalenie. Jednak bezskutecznie. Ostatecznie sprawą zajął się sąd.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA orzekł, że skarga zasługuje na uwzględnienie.

Przypomniał, że kwestia właściwości organów policji do wydawania orzeczeń dotyczących równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego została w orzecznictwie sądów administracyjnych kategorycznie przesądzona.

W przypadku tej sprawy nie sposób nie zauważyć, że wcześniej [b]WSA w Gdańsku w prawomocnym wyroku z 14 maja 2009 r. (III SAB/Gd 2/09)[/b] zobowiązał komendanta miejskiego policji do wydania decyzji w przedmiocie wniosku A.G. o wypłatę równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego za lata: 2006, 2007, 2008, uznając, że jest on właściwy w sprawie.

Pomimo że przedmiotem postępowania w sprawie jest również kwestia wypłaty równoważnika za remont lokalu mieszkalnego, organ pierwszej instancji uznał się za niewłaściwy i stwierdził brak możliwości ustalenia organu właściwego do rozpatrzenia sprawy.

Przepisy[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3936C19AC2A34E8648EAB49593EE6236?id=172010] ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 8, poz. 67 ze zm.) [/link]odsyłają w zakresie uprawnień mieszkaniowych emerytów policyjnych do zasad przewidzianych dla funkcjonariuszy.

Tym samym uznać należy, że organem właściwym do rozpoznania wniosku, zgłoszonego przez policjanta emeryta dotyczącego spraw mieszkaniowych jest ten sam organ, który rozpatrywałby wniosek złożony w takiej samej sprawie przez funkcjonariusza policji (tj. na zasadach przewidzianych w § 9 ust. 1 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 28 czerwca 2002 r.).

Ponieważ skarżący przed przejściem na emeryturę był funkcjonariuszem komendy miejskiej policji, zatem jej komendant był organem właściwym do rozpoznania sprawy. Przyjmując odmienne stanowisko w tej kwestii, organ ten dopuścił się naruszenia przepisu rozporządzenia w związku z art. 19 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link]. (nakazującego organom przestrzeganie z urzędu swojej właściwości miejscowej i rzeczowej) oraz art. 20 k.p.a. (dotyczącego właściwości rzeczowej), a także art. 66 § 3 k.p.a., który nie miał w sprawie zastosowania.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 5 sierpnia 2010 r., III SA/Gd 292/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono