Przymus członkowstwa w samorządach zawodowych

Rzecznik praw obywatelskich wycofała z TK wniosek o zbadanie przymusowego członkostwa w samorządach

Publikacja: 19.10.2010 05:15

Przymus członkowstwa w samorządach zawodowych

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Stało się to po rozpoczęciu rozprawy przed Trybunałem [b]18 października 2010 r. (K 1/09)[/b] – ku zaskoczeniu sędziów, uczestników i obserwatorów.

– Dlaczego nie wcześniej? – pytał przedstawiciela urzędu rzecznika praw obywatelskich Stanisława Trociuka skonsternowany prezes TK Bohdan Zdziennicki, który przewodniczył całemu 15-osobowemu składowi sędziowskiemu, przygotowanemu do rozstrzygnięcia ważnej kwestii ustrojowej.

[srodtytul]Zaskakująca decyzja[/srodtytul]

– Gdybyśmy zrobili to przed rozprawą, Trybunał musiałby umorzyć postępowanie. Występujemy po jej rozpoczęciu, co umożliwia mu zajęcie się sprawą – próbował tłumaczyć decyzję względami formalnymi Trociuk.

Praktyka jednak jest taka, że jeśli wnioskodawca wycofuje z TK wniosek o poddanie jakichś przepisów kontroli konstytucyjności, to Trybunał się nim już nie zajmuje.

Pytany o motywy decyzji Stanisław Trociuk stwierdził, że rzecznik Irena Lipowicz nie jest w stanie bronić zarzutu niezgodności z konstytucją przymusu należenia do samorządu osób wykonujących zawody zaufania publicznego, ponieważ TK od lat w swoich orzeczeniach stoi na stanowisku, iż mają one obowiązek zrzeszania się w korporacjach. Wniosek zmierzał zaś do zakwestionowania dotychczasowego orzecznictwa TK w tej kwestii.

W kuluarach próbowano spekulować na temat zaskakującej decyzji pani rzecznik. Niektórzy komentowali, że wynikała ona z przekonania o pewnej przegranej w TK, które miało oparcie w poprzednich wyrokach TK dotyczących tego zagadnienia. Tak późne jej podjęcie mogło zaś wynikać, zdaniem rozmówców „Rz" albo z tego, że nowa rzecznik nie opanowała jeszcze dziedzictwa zmarłego poprzednika, albo też z chęci przerzucenia na Trybunał odpowiedzialności za ostateczną decyzję w tej sprawie.

Przypomnijmy że [b]wniosek do TK skierował poprzedni rzecznik Janusz Kochanowski w 2008 r.[/b] Uznał, iż art. 17 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ACA510948A701B58E7CBE5CEC78C88EA?id=77990]konstytucji[/link] nie musi oznaczać obowiązkowego członkostwa w korporacjach zrzeszających przedstawicieli kilkunastu profesji (m. in. prawniczych, medycznych, architektów, psychologów).

Jego zdaniem, ani szczególne zadania powierzone samorządom, ani fakt że sprawują władzę publiczną nie uzasadniają obowiązkowej do nich przynależności. Samorządy po prostu reprezentują osoby wykonujące te profesje oraz mają pieczę nad ich zawodową działalnością. Uprawnienia te przekazuje im ustawa, a więc mogą one obejmować wszystkie osoby wykonujące dany zawód, nawet jeśli nie należą do samorządu.

Trybunał nie miał jednak szansy zmierzenia się z tą argumentacją. Po przerwie w rozprawie prezes Zdziennicki zrobił, to co musiał, czyli ogłosił umorzenie postępowania w części wniosku dotyczącej przymusu korporacyjnego.

[b]TK zajął się więc tylko drugą jego częścią, w której rzecznik zakwestionował przepisy ustaw korporacyjnych przewidujące dyscyplinarną karę pozbawienia prawa do wykonywania zawodu bez możliwości ubiegania się o jego odzyskanie.[/b] Uważał, iż naruszają zagwarantowaną w art. 65 ust. 1 konstytucji wolność wykonywania zawodu. Nie ma bowiem podstaw, by taka kara miała definitywny i dożywotni charakter, tym bardziej że może spotkać np. adwokata za niepłacenie składek członkowskich – krytykował rzecznik represyjne przepisy.

[srodtytul]Zawodowa śmierć[/srodtytul]

Trybunał orzekł, iż [b]przepisy dotyczące adwokatów, radców prawnych, pielęgniarek i położnych, lekarzy weterynarii oraz rzeczników patentowych, które zakazują ukaranemu dyscyplinarnie członkowi ich samorządu ubiegania się o przywrócenie prawa wykonywania zawodu są niezgodne z konstytucją. Są bowiem nadmiernie rygorystyczne[/b] i nie dają szans na rehabilitację, a jako takie naruszają art. 65 ust. 1 konstytucji, który zapewnia każdemu wolność wyboru i wykonywania zawodu.

– Można bowiem w ten sposób ukarać zarówno za poważne nadużycie zawodowe, jak i za niepłacenie składek – mówił sędzia Wojciech Hermeliński uzasadniając wyrok.

[b]Niekonstytucyjne są również przepisy dotyczące architektów, inżynierów budowlanych i urbanistów, które nie przewidują zasad zatarcia kary skreślenia z listy członków izby. [/b]

[ramka][b]Opinie

Andrzej Michałowski, Naczelna Rada Adwokacka[/b]

Z uznaniem przyjmujemy stanowisko pani rzecznik, która zaprezentowała troskę o standardy wykonywania zawodów zaufania publicznego. Wniosek rzecznika praw obywatelskich zmierzał do zakwestionowania dotychczasowego orzecznictwa TK dotyczącego ograniczeń nakładanych na członków samorządów tych zawodów. Jesteśmy zadowoleni, że rozsądek zwyciężył.

[b]Maciej Bobrowicz, Krajowa Rada Radców Prawnych[/b]

Zapisane w art. 17 ust. 1 konstytucji prawo osób wykonujących zawód zaufania publicznego jest prawem do ustanowienia przez ustawodawcę samorządu jako zrzeszenia o powszechnej przynależności. Nie mogą tego prawa wypełnić dobrowolne stowarzyszenia, gdyż nie są w stanie egzekwować rozstrzygnięć indywidualnych oraz uchwał określających zasady wykonywania zawodu. [/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/10/18/bez-dozywotnich-kar-w-korporacjach/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Stało się to po rozpoczęciu rozprawy przed Trybunałem [b]18 października 2010 r. (K 1/09)[/b] – ku zaskoczeniu sędziów, uczestników i obserwatorów.

– Dlaczego nie wcześniej? – pytał przedstawiciela urzędu rzecznika praw obywatelskich Stanisława Trociuka skonsternowany prezes TK Bohdan Zdziennicki, który przewodniczył całemu 15-osobowemu składowi sędziowskiemu, przygotowanemu do rozstrzygnięcia ważnej kwestii ustrojowej.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr