[b]Tak orzekł WSA we Wrocławiu 24 listopada 2010 r. (I SA/Wr 1080/10).[/b]
Spółka kupuje usługi polegające na serwisowaniu oprogramowania. Umowa, na podstawie której są one świadczone, zawierana jest na rok. Przewiduje, że nabywca otrzyma fakturę i zapłaci wynikające z niej wynagrodzenie już w pierwszym miesiącu świadczenia usługi, a więc przed całościową jej realizacją.
Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy taka faktura daje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego? Jej zdaniem tak. Dlatego że prawo do obniżenia podatku naliczonego przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik zapłacił za usługi udokumentowane wcześniej wystawioną fakturą.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Stwierdził, że faktury otrzymywane przez spółkę nie potwierdzają wykonania usługi. Tym samym nie dokumentują czynności podlegających opodatkowaniu. Odliczenie będzie możliwe dopiero w rozliczeniu za okres, w którym usługa zostanie w całości wykonana. Spółka wniosła skargę do WSA.
Sąd uchylił zaskarżoną interpretację. Przywołał orzecznictwo NSA, zgodnie z którym odliczenie VAT naliczonego z faktury wystawionej na poczet przyszłej zaliczki nie może nastąpić za okres rozliczeniowy wcześniejszy od tego, w którym powstaje obowiązek podatkowy. Oznacza to, że odliczenie podatku będzie możliwe w okresie, w którym nastąpi płatność kwalifikowana przez spółkę jako przedpłata.