[b]Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego (sygnatura akt I PZP 5/10) z 19 stycznia 2011 roku. [/b]
Sędziowie uznali w niej jednak, że roszczenie o odszkodowanie z tytułu przyznania niższej emerytury z tego powodu, że pracodawca wydał niewłaściwe świadectwo pracy, przedawnia się na podstawie art. 291 § 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1995_99/DU1998Nr%2021poz%20%2094.asp]kodeksu pracy[/link], czyli już po trzech latach.
[b] Sędziowie w poszerzonym siedmioosobowym składzie zajęli się roszczeniami górnika, który odszedł na emeryturę z bełchatowskiej kopalni w 1996 r.[/b] Spółka wystawiła mu wtedy świadectwo pracy, z którego wynikało, że przez cały okres zatrudnienia wykonywał pracę elektromontera. Powołana kilka lat później komisja uznała jednak, że w czasie zatrudnienia wykonywał on pracę uprawniającą go do wyższej emerytury z ZUS (tzw. pracę górniczą na stanowisku rzemieślnika w przodku, za którą staż emerytalny jest mnożony przez współczynnik 1,5). Po latach spółka wystawiła mu więc nowe świadectwo pracy.
[srodtytul]Jakie przedawnienie[/srodtytul]
Górnik wystąpił do sądu pracy z żądaniem wyrównania obniżonej emerytury, bo taką otrzymywał w poprzednich latach w wyniku błędu byłego pracodawcy. Zarówno Sąd Rejonowy w Bełchatowie, jak i Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim uznały roszczenia górnika.