Przeniesienie udziałów bez przychodu

Wniesienie wkładu do spółki osobowej nie powoduje powstania przychodu u wspólnika

Aktualizacja: 15.03.2011 03:57 Publikacja: 15.03.2011 00:12

Przeniesienie udziałów bez przychodu

Foto: www.sxc.hu

To konkluzja uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2011 r. (sygn. II FPS 8/10)

Rozstrzygnęli oni problem, z którym od wielu lat borykali się podatnicy inwestujący w spółki osobowe. Fiskus twierdzi bowiem, że już na samym starcie przy wnoszeniu wkładu uzyskują opodatkowany przychód.

Tak było też w sprawie osób, które planowały wniesienie udziałów spółki z o.o. do spółki jawnej. Zapytały fiskusa, czy w momencie aportu powstaje przychód. Tak, bo wniesienie udziałów do spółki osobowej jest równoznaczne z ich odpłatnym zbyciem – stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach. Wspólnicy uzyskują więc przychód z kapitałów pieniężnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT. Przepis ten mówi o przychodach z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną.

Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ze względu na rozbieżności w orzecznictwie i poważne wątpliwości prawne wystąpił z wnioskiem o podjęcie uchwały.

Opodatkowane są tylko udziały objęte w zamian za wkład niepieniężny

Ta jest korzystna dla podatników. NSA w poszerzonym składzie uznał, że wniesienie przez osobę fizyczną udziałów w spółce kapitałowej do spółki osobowej nie jest odpłatnym zbyciem.

– Przychód powstanie tylko wtedy, gdy aport został wniesiony do spółki kapitałowej – powiedział, uzasadniając rozstrzygnięcie, sędzia Stanisław Bogucki. – Tak wynika wyraźnie z przepisów, nie można jednak obowiązku opodatkowania rozciągać na wkłady do spółek osobowych.

Zdaniem NSA wspólnik wnoszący udział do spółki osobowej nie uzyskuje  przysporzenia majątkowego.

Nabywa tylko całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym.

Sąd przypomniał też, że od 1 stycznia 2011 r. ustawa o PIT zwalnia z podatku przychody z tytułu wniesienia aportu do spółki osobowej (art. 21 ust. 1 pkt 50b). – Nie świadczy to jednak o tym, że wcześniej taki przychód był opodatkowany – powiedział sędzia Bogucki. – To zmiana doprecyzowująca.

– Od 1 stycznia br. już nie ma wątpliwości, że wniesienie aportu do spółki osobowej jest nieopodatkowane, uchwała na pewno jednak ucieszy wszystkich, którzy wcześniej przeprowadzali taką operację – mówi Marcin Sobieszek, doradca podatkowy w kancelarii Roedl & Partner. – Często był to pierwszy etap optymalizacji polegającej na neutralnym podatkowo przeniesieniu majątku do spółki osobowej i zaktualizowaniu jego wartości w celu sprzedaży bądź naliczania wyższej amortyzacji.

– Dobrze, że w tej sprawie została wydana uchwała, bo fiskus mimo wielu porażek przed sądami ciągle się upierał przy swoim stanowisku – dodaje Paweł Tomczykowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Ożóg i Wspólnicy. – NSA zaaprobował argumenty podatników. Po pierwsze, wnoszący aport nie uzyskuje korzyści majątkowej, po drugie, nie jest to odpłatne zbycie, po trzecie, opodatkowane są tylko udziały objęte w zamian za wkład niepieniężny wniesiony do spółki kapitałowej.

Czytaj także:

Aporty bez podatku

Więcej o aportach w spółkach w serwisie:

Dobra Firma

»

»

Firma

»

Spółki

»

To konkluzja uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2011 r. (sygn. II FPS 8/10)

Rozstrzygnęli oni problem, z którym od wielu lat borykali się podatnicy inwestujący w spółki osobowe. Fiskus twierdzi bowiem, że już na samym starcie przy wnoszeniu wkładu uzyskują opodatkowany przychód.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem