kodeksu cywilnego
prawo zarządu jest jednym ze składników mienia przedsiębiorstwa rozumianego w sposób funkcjonalny. Może wynikać z indywidualnego aktu prawnego czy z umowy. Nabycie z mocy prawa użytkowania wieczystego oraz własności nieruchomości Skarbu Państwa stwierdza wojewoda.
W postępowaniu upadłościowym nie nabywa się następstwa prawnego po upadłej firmie
Wojewoda warmińsko-mazurski stwierdził, że ani Stocznia im. Lenina, ani późniejsze przedsiębiorstwo państwowe Stocznia Gdańska SA nie miały prawa zarządu 6 ha gruntów Skarbu Państwa, na których powstał ośrodek wypoczynkowy w Miłomłynie. Nie mogło więc ono zostać objęte umową sprzedaży Stoczni Gdańskiej SA w Upadłości. Inaczej cena za jej nabycie byłaby na pewno wyższa – orzekł minister infrastruktury, umarzając postępowanie.
Upadłość przedsiębiorstwa państwowego Stocznia Gdańska SA Sąd Okręgowy w Gdańsku ogłosił w 1996 r. W 1998 r. syndyk sprzedał funkcjonujący nadal zakład Trójmiejskiej Korporacji Stoczniowej, która utworzyła Stocznię Gdańską SA. Właścicielem 100 proc. akcji została Stocznia Gdynia SA. W 2007 r. Stocznia Gdańska SA przestała istnieć. Ukraińska grupa ISD Donbas, która objęła akcje, utworzyła Stocznię Gdańsk SA.
W 2009 r. spółka wystąpiła do wojewody warmińsko-mazurskiego o stwierdzenie nabycia z mocy prawa przez Stocznię Gdańsk SA, nabywcę upadłej Stoczni Gdańskiej (poprzednio im. Lenina), prawa użytkowania wieczystego terenu w Miłomłynie i własności budynków ośrodka wypoczynkowego. Powołała się na dokumenty finansowo-księgowe potwierdzające opłaty za grunt wnoszone przez Stocznię im. Lenina i Stocznię Gdańską SA. A także na porozumienia i umowy dzierżawy z 1956 r. oraz z lat 70. i 80. między Okręgowym Zarządem Lasów Państwowych w Olsztynie a stocznią, zastąpione w 1996 r. umowami z Nadleśnictwem Miłomłyn jako reprezentantem Skarbu Państwa.