Tak orzekł WSA w Krakowie w wyroku z 29 marca 2011 (I SA/Kr 2181/10).
Sprawa dotyczyła CIT za 2007 rok. Skarżąca spółka twierdziła, że wydatki dotyczące podwyższenia kapitału zakładowego oraz rozpoczęcia notowania akcji na giełdzie są kosztami uzyskania przychodów.
Organy podatkowe nie zgodziły się z tym, uznając, że skoro podwyższenie kapitału zakładowego nie generuje przychodu zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, to w konsekwencji wydatki związane z tym procesem nie mogą być kosztami podatkowymi.
Spółka wskazała, że choć podwyższenie kapitału zakładowego nie ma bezpośredniego związku z uzyskaniem przychodów, to jednak wzrost kapitału zakładowego prowadzi do wzrostu prestiżu spółki, a w konsekwencji do wzrostu wielkości przychodu. Zatem wskazane wydatki powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jako koszty pośrednie.
Sąd uchylił zaskarżone decyzje. Powołał się przy tym na uchwałę siedmiu sędziów NSA z 24 stycznia 2011 (sygn. II FPS 6/10), w której stwierdził, że wydatki bezpośrednio powiązane z przychodem wskazanym w art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT i warunkujące jego wystąpienie (wniesienie podwyższonego kapitału) nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.